Wsparcie dla polskich firm kluczowym elementem inwestycji
W trakcie wystąpienia w Warszawie premier Donald Tusk ogłosił, iż znacząca część środków przeznaczonych na budowę pierwszej polskiej elektrowni jądrowej zasili polskie firmy.
„Podjęliśmy decyzję, ona jest nieodwołalna, iż w całej inwestycji, mówię o pierwszej inwestycji jądrowej (…), 53 mld zł musi trafić do polskich firm bezpośrednio. To jest zadanie, jaką spółka Polskie Elektrownie Jądrowe dostała do wykonania. Podwykonawcy, wykonawcy, te 53 mld zł musi być z Polski” – powiedział Tusk.
Premier podkreślił, iż środki te mają być przeznaczone na realizację kontraktów przez polskich wykonawców i podwykonawców. Zadanie koordynacji i nadzoru nad tym procesem powierzono spółce Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ).
Transformacja energetyczna nabiera tempa
Deklaracja premiera wpisuje się w szerszy kontekst transformacji energetycznej w Polsce. Wzrost znaczenia energii jądrowej to element długofalowej strategii uniezależniania się od paliw kopalnych i poprawy bezpieczeństwa energetycznego kraju.
Budowa elektrowni jądrowej to jedna z największych inwestycji infrastrukturalnych w historii Polski. Zaangażowanie polskich firm w jej realizację może stanowić istotny krok na drodze do rozwoju kompetencji krajowego sektora przemysłowego i technologicznego.
Szansa na rozwój polskiego przemysłu jądrowego
Choć obecność krajowych firm w inwestycji została zagwarantowana, wiele z nich musi jeszcze przejść proces dostosowania do wymagań sektora jądrowego. Jak wskazuje analiza Polskiego Instytutu Ekonomicznego, problemem jest brak odpowiednich certyfikatów i funduszy niezbędnych do realizacji zaawansowanych zleceń.
Mimo dużego zainteresowania ze strony przedsiębiorstw, wiele z nich wciąż nie posiada kwalifikacji pozwalających na udział w projektach tej skali. Szacuje się, iż w Polsce działa około 300 firm zainteresowanych współpracą przy budowie elektrowni jądrowych, jednak tylko część z nich spełnia rygorystyczne wymogi techniczne i formalne.
Inwestycje takie jak pierwsza elektrownia jądrowa mogą stać się bodźcem do rozwoju systemu szkoleń, akredytacji i finansowania dla firm z sektora MŚP. Odpowiednie przygotowanie firm już teraz może przełożyć się na ich udział w kolejnych etapach programu jądrowego.
Możliwe kolejne projekty jądrowe w Polsce
Pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce to dopiero początek. W planach rządu znajduje się budowa kolejnych obiektów jądrowych. W związku z tym, udział w obecnej inwestycji może otworzyć polskim firmom drogę do dalszych kontraktów w przyszłości.
Dzięki zdobytym doświadczeniom i kwalifikacjom, przedsiębiorstwa z Polski mogą w kolejnych latach stanowić istotny filar krajowego łańcucha dostaw dla energetyki jądrowej. Zwiększenie udziału firm z Polski w projektach jądrowych może również wzmocnić ich pozycję na rynkach międzynarodowych.
Źródło: Wypowiedź Donalda Tusk podczas Europejskiego Forum Nowych Idei (EFNI) w Warszawie / PAP.