Polski węgiel tylko w autoryzowanych składach. Jak go kupić i ile trzeba zapłacić w tym roku?

10 miesięcy temu
Zdjęcie: węgiel


Kostka, orzech, a może groszek. Tarnowianie kupują węgiel na nadchodzący sezon grzewczy.

Autoryzowane (kwalifikowane) składy węgla, sprzedają polski węgiel klientowi bez pośredników, co sprawia, iż jego cena jest niższa od ceny ustalonej przez prywatnego sprzedawcę. W powiecie tarnowskim znajdują się dwa autoryzowane składy węgla, w Koszycach Małych oraz w Żabnie.

– My jako skład autoryzowany nie handlujemy prywatnie węglem, u nas można jedynie odebrać zamówiony wcześniej internetowo węgiel. Różnice są również cenowe. W składach nieautoryzowanych, które handlują węglem prywatnym, węgiel jest droższy i bardzo często z importu, ponieważ w tym roku PGG zrezygnowała ze sprzedaży węgla składom jak to miało w poprzednich latach miejsce. Wtedy kopalnie sprzedawały węgiel składom, a składy klientom indywidualnym. PGG utworzyło już adekwatnie w zeszłym roku na jesień sieć punktów, w których klient kupuje węgiel bezpośrednio od kopalni, bez tych wszystkich pośredników

– tłumaczy pracownik autoryzowanego punktu odbioru węgla KDW w Koszycach Małych Marcin Bigaś.

Procedura zakupu węgla w składzie autoryzowanym jest prosta.

– U nas można odebrać zamówienia składane przez Internet na stronie PGG (Polskiej Grupy Górniczej). My jako skład nie handlujemy prywatnie węglem, nie mamy prywatnie żadnego węgla na sprzedaż. Węgiel, który jest na składzie jest do odbioru dla osób, które zakupiły go na stronie przez Internet, na stornie PGG. W celu zamówienia takiego węgla trzeba wejść na tę stronę, założyć sobie konto i zamówić taki węgiel. Można też do nas podjechać, wtedy my takiej osobie pomożemy zamówić taki węgiel, założymy tej osobie konto i zamówimy węgiel, wydrukujemy blankiet do zapłaty, za węgiel można będzie zapłacić wtedy na poczcie, albo w banku, lub przelewem przez Internet.

Ceny w składach autoryzowanych są bardziej atrakcyjne, niż u prywatnych sprzedawców.

– Cały węgiel u nas na placu jest z polskich kopalni, z Polskiej Grupy Górniczej, z kopalni takich jak Piast, Mysłowice, Staszic, Ziemowit, Jankowice, Marcel, to są takie bardzo znane kopalnie. Wszystkie orzechy są po 1200 złotych za tonę. Natomiast kostki, czyli te grube od wielkości pięści w górę, to kosztują zależnie od pochodzenia z danej kopalnie, różnie od 1200 do 1370 złotych za tonę.

Zapotrzebowanie na węgiel jest duże u progu sezonu grzewczego.

– W tej chwili jest dosyć duże zapotrzebowanie na węgiel. Jednak największy ruch obserwowaliśmy w okresie letnim, czerwiec, lipiec. Wtedy były takie bardzo atrakcyjne promocje wprowadzone przez PGG. Mieliśmy wtedy problem z realizacją tego wszystkiego, teraz jest już ruch mniejszy i wszystko na bieżąco idzie. Na tą chwilę na węgiel czeka się do tygodnia, podczas gdy w lipcu czy sierpniu trzeba było czekać cały miesiąc na odbiór węgla.

Tymczasem właściciele prywatnych składów narzekają na brak możliwości kupna polskiego węgla, przez co skupują droższy, gorszy i zagraniczny, a monopol na polski węgiel mają autoryzowane składy.

Idź do oryginalnego materiału