Polski premier przedstawił plan dla Europy

1 tydzień temu

Zapewnienie bezpieczeństwa, wsparcie przedsiębiorców i ochrona europejskich wartości, to założenia Planu dla Europy, który wczoraj przedstawił premier Donald Tusk inaugurując Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach.

W wydarzeniu uczestniczyła także szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Polska liderem europejskich spraw

— Polska jest dzisiaj liderem europejskim w sprawach, które dotyczą przyszłości Europy, przyszłości wszystkich Europejczyków — oświadczył we wtorek (7 maja) Donald Tusk w Katowicach. — Począwszy od bezpieczeństwa, skończywszy na zdroworozsądkowym podejściu do tego, od czego są instytucje europejskie, procedury, jak wykorzystywać europejskie pieniądze — wyliczał szef polskiego rządu.

Na znaczenie Polski dla Wspólnoty zwróciła uwagę również Ursula von der Leyen. Szefowa KE podkreśliła w swoim wystąpieniu, iż dzięki Polsce UE stała się znacznie silniejsza i bardziej kompletna.

— To właśnie tu, w Polsce, dziesiątki lat temu narodziła się wiara i nadzieja w tej części Europy na wolność i niepodległość. To z Polski poszedł bardzo mocny sygnał o tym, iż Europa, demokracja, wolność, prawo, to nie są puste słowa — dodał Tusk.

Wspólne bezpieczeństwo. Europa może i musi uniknąć konfliktu

Polska i reszta Europy mają te same priorytety i stoją przed nimi takie same wyzwania. Dziś chodzi przede wszystkim o wspólne bezpieczeństwo. Szef polskiego rządu przekonywał wczoraj w Katowicach, iż Europa może i musi uniknąć konfliktu.

— Europa może i de facto jest bezpieczna. Polska jako serce Europy jest także bezpieczna, jeżeli nikt nie zmarnuje naszego wspólnego wysiłku, jakim było budowanie Europy zamożnej, technologicznie rozwiniętej, cywilizacyjnie postawionej najwyżej w historii całego świata — podkreślił Donald Tusk

Zwiększenie wspólnotowych nakładów na obronność

Wobec coraz poważniejszego zagrożenia ze strony Rosji UE musi być organizacją państw, które będą stanie stawić mu czoła. Według premiera trzeba dziś podkreślić, iż „Europa musi być przygotowana, w ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy i całego przyszłego pięciolecia, na sytuację, w której żadna siła na świecie nie odważy się podnieść na nią ręki”. Tusk zapewnił przy tym, iż my jesteśmy do tego gotowi. — W Polsce nie tylko to dobrze rozumiemy, ale także jesteśmy do tego coraz lepiej przygotowani — oświadczył w wystąpieniu inaugurującym Europejski Kongres Gospodarczy.

— Postulat, który pojawia się od pewnego czasu, musi stać się europejskim projektem. Nie przedmiotem debaty, ale decyzją — podkreślił szef polskiego rządu wyjaśniając, iż chodzi o „minimum 100 miliardach euro, a także ewentualnych dodatkowych środkach na obronę i bezpieczeństwo Europy”. — Dobrze i mądrze wydane duże pieniądze na bezpieczeństwo Europy odsuną wojnę od granic Europy na długi czas, może na stałe — przekonywał Tusk.

Jego zdaniem Europa będzie bezpieczna tylko wtedy gdy bezpieczne będzie niebo nad Europą i jej granice. Finansowy wysiłek na budowę kopuły nad Europą powinien być wobec tego „rzeczą oczywistą i politycznie relatywnie niekonfliktującą”.

Premier zwrócił także uwagę na konieczność efektywnego strzeżenia unijnych granic, które „stały się granicą pomiędzy kontynentem pokoju a agresorami, którzy szykują nam wojnę także przy pomocy metod hybrydowych”. Tusk podkreślił, iż bezpieczna, bezwzględnie strzeżona granica musi stać się priorytetem Europy.

Unijny komisarz ds. obronności?

Przewodnicząca KE zapowiedziała mianowanie europejskiego komisarza ds. obronności. Powołanie takiego stanowiska w UE było także polskim postulatem. Według medialnych doniesień rząd zamierza zaproponować na to stanowisko obecnego szefa polskiej dyplomacji Radosława Sikorskiego.

— Jednym z pierwszych zadań komisarza będzie przedstawienie białej księgi dotyczącej tego, w jakim zakresie Europa jest przygotowana do obrony — zapowiedziała Von der Leyen.

Wsparcie unijnych przedsiębiorców

Natomiast szef polskiego rządu podkreślił, iż firmy i przedsiębiorcy zarówno z Polski, jaki z całej Unii muszą mieć poczucie bezpieczeństwa i nie tracić go na rzecz państw spoza UE. — Europa musi stać się synonimem bezpiecznego, konkurencyjnego dla Europejczyków prowadzenia biznesów i przedsiębiorczości — uważa Tusk podkreślając, iż dotyczy to nie tylko ograniczeń biurokracji i skracania procedur, ale również „polityki polegającej na tym, iż jeżeli chronimy kogoś, to w pierwszym rzędzie chronimy Europę i Europejczyków, a nie ich konkurentów”.

Nawiązując w ten sposób do Zielonego Ładu podkreślił, iż zdecydowanie lepsze efekty można osiągnąć przez zachęty i autentyczne współdziałanie, niż przez wyznaczone i wymuszane procedurami czy administracją cele.

Według polskiego premiera „Europa musi stać się znowu tym miejscem, gdzie ludzie czują, iż władza, instytucje, publiczne pieniądze służą nie tylko ogólnym celom.” — Muszą poczuć, iż Europa, jej instytucje i pieniądze, służą każdemu człowiekowi. Tu i teraz – dodał Donald Tusk.

Ochrona europejskich wartości

— Nigdy i nigdzie nie było miejsca tak pięknego w sensie cywilizacji politycznej i kultury, jak Europa — oświadczył polski premier. Przekonywał, iż mówiąc o konieczności chronienia istoty Europy, mówimy o europejskiej kulturze, w tym o rzadkich językach.

— Nasza cywilizacja, nasza kultura to też prawa człowieka. To wiara w sens demokracji, to właśnie wiara w wolność i solidarność między ludźmi — podkreślał Donald Tusk. Ochrona europejskich wartości była piątym i ostatnim punktem Planu dla Europy, który we wtorek w Katowicach przedstawiał szef polskiego rządu.

Idź do oryginalnego materiału