Polska wspiera Mołdawię na drodze do Zachodu

5 dni temu

Mołdawia jest krajem, który od kilku lat przyjął konsekwentny kurs prozachodni. Wdrażane są reformy mające przezwyciężyć zapóźnienia rozwojowe oraz umożliwić integrację europejską, jak również przezwyciężyć uzależnienie gospodarki od wpływów rosyjskich – napisał Warsaw Enterprise Institute.

Według WEI działania te są podejmowane w obliczu wyzwań generowanych toczącą się w sąsiedztwie wojną oraz prób destabilizacji wewnętrznej ze strony Rosji. W tym okresie Polska zaangażowała się we wspieranie transformacji i reform mołdawskich w rozmaitych sektorach. Doszło do skokowego wzrostu polskiej pomocy rozwojowej dla Mołdawii, w Kiszyniowie działa prężne biuro Fundacji Solidarności Międzynarodowej, przy rządzie Mołdawii afiliowani są polscy doradcy, realizowane są rozmaite projekty pomocy rozwojowej. Mołdawia to również istotny obszar inwestycji polskich firm. Aktywnie działa tam prawie 100 firm z polskim kapitałem, a polskie inwestycje w samym 2021 r. miały wartość 11,5 mln euro.

W kompendium pokazana pomoc przekazywana Mołdawii i obywatelom mołdawskim przez rząd polski, samorządy, biznes i organizacje pozarządowe

WEI zaprasza do zapoznania się z „Kompendium polskiej pomocy dla Mołdawii”, w którym chcemy przekrojowo przedstawić pomoc przekazywaną Mołdawii i obywatelom mołdawskim przez rząd polski, samorządy, biznes i organizacje pozarządowe.

Polskie służby i administracja publiczna wspierają swoich mołdawskich odpowiedników, zarówno w sprzęcie, jak i przekazywaniu doświadczeń

Przytoczone przykłady polskiej pomocy pochodzą głównie z otwartych źródeł, a gdy było to możliwe, podajemy również wartość przekazanej pomocy. Ze względu na szeroki zakres pomocy oraz często niepełne informacje o wsparciu katalog nie jest i nie może być kompletny. Polska działalność w Mołdawii jest wielotorowa i dotyczy zarówno pomocy rozwojowej dla samorządów lokalnych, jak i wsparcia finansowego w obliczu dramatycznego wzrostu cen energii i gazu wynikającego z rosyjskiej agresji na Ukrainę. Polskie służby i administracja publiczna wspierają swoich mołdawskich odpowiedników, zarówno w sprzęcie, jak i przekazywaniu doświadczeń.

Niniejsza publikacja postała w ramach realizacji projektu „Dla Mołdawii – Pentru Moldova”, którego celem jest stworzenie platformy dialogu polsko-mołdawskiego. Kompendium jest dostępne w trzech wersjach językowych – po polsku, rumuńsku i angielsku.

Całe kompendium pod linkiem: https://wei.org.pl/wp-content/uploads/2024/09/Kompendium-polskiej-pomocy-dla-Moldawii.pdf
Idź do oryginalnego materiału