Zgodnie z nowym raportem Forum Energii, polskie sieci elektroenergetyczne wymagają fundamentalnych zmian, aby sprostać planowanemu wzrostowi mocy z OZE z obecnych 30 GW do ponad 90 GW w 2040 roku. Obecny model rozwoju sieci nie nadąża za potencjałem inwestycyjnym w energetyce odnawialnej.
„W 2023 r. do polskiego prawa weszły przepisy, które miały pozwolić m.in. na łączenie kilku źródeł odnawialnych w jednym punkcie przyłączenia, czy na zasilanie zakładów przemysłowych energią ze źródeł odnawialnych. W praktyce te rozwiązania po prostu nie działają i wymagają korekt” – wyjaśnia Tobiasz Adamczewski z Forum Energii.
Raport rekomenduje przejście od reaktywnego do proaktywnego modelu rozwoju sieci poprzez:
- Stworzenie krajowej mapy potencjału energetycznego dla OZE
- Usprawnienie procesu wydawania pozwoleń i przyłączeń
- Wprowadzenie aukcji na moc przyłączeniową
- Obniżenie kosztów i uproszczenie zasad dla linii bezpośrednich
- Umożliwienie udziału w aukcjach OZE dla instalacji w ramach cable pooling
„Większa transparentność oraz wprowadzenie trybów konkurencyjnych do procesu przydzielania mocy przyłączeniowych to warunek niezbędny do poprawy warunków rozwoju OZE w Polsce” – podkreśla Monika Morawiecka z Regulatory Assistance Project.
Osiągnięcie celów zawartych w KPEiK (57 GW do 2030 roku i ponad 90 GW do 2040) wymaga natychmiastowych działań w zakresie modernizacji i rozwoju infrastruktury sieciowej oraz zmian regulacyjnych