Polska podzielona ws. obronności. Tusk: "Wybrali hańbę". Kaczyński grzmi o "pieniądzach" i "kontroli"

4 tygodni temu
Zdjęcie: Fot. Dawid Żuchowicz / Agencja Wyborcza.pl


Donald Tusk stwierdził, iż posłowie PiS oraz Konfederacji "wybrali hańbę", głosując przeciwko uchwale dotyczącej obronności w UE. Jarosław Kaczyński skrytykował natomiast sprawy dotyczące "pieniędzy" i "kontroli nad armią".
Co napisał Donald Tusk? "Mieli do wyboru: poparcie uchwały albo hańbę. Wybrali hańbę, a uchwałę i tak przegłosowaliśmy. PiS i Konfederacja ponownie przeciw Tarczy Wschód i europejskiej jedności wobec rosyjskiej agresji" - napisał premier. Donald Tusk nawiązał w ten sposób do czwartkowego głosowania Sejmu nad uchwałą w sprawie poparcia dla rezolucji Parlamentu Europejskiego dotyczącej Białej Księgi o przyszłości europejskiej obrony.


REKLAMA


Wyniki głosowania: Uchwała popierająca rezolucję Parlamentu Europejskiego została przyjęta głosami 220 posłów z KO, Trzeciej Drogi, Lewicy, Razem oraz jednego posła niezrzeszonego (Adama Gomoły). Przeciwni byli natomiast politycy Konfederacji, PiS i Republikanów oraz jeden poseł niezrzeszony (Włodzimierz Skalik), co w sumie dało 171 głosów. Warto również zaznaczyć, iż nad uchwałą nie głosowało 69 parlamentarzystów i nikt nie wstrzymał się od głosu.


Zobacz wideo Kłótnia o migrantów w Sejmie! Szefernaker starł się z Frysztakiem


Jarosław Kaczyński zgłosił sprzeciw: "Decyzje Tuska w sprawie obronności to oddanie do Brukseli i Berlina polskich pieniędzy na zbrojenia i kontroli nad polską armią. Nie możemy zgodzić się na oddanie istotnych atrybutów naszej suwerenności. Wiedzą, co robią i próbują ukryć to przed Polakami fałszywą uchwałą Sejmu" - stwierdził prezes PiS.
O co chodzi w uchwale i rezolucji? W przyjętej uchwale można przeczytać, iż "Sejm Rzeczypospolitej Polskiej podkreśla konieczność zwiększenia zaangażowania i roli państw europejskich w ramach struktury obronnej NATO". W dokumencie wskazano również istotę podjęcia skoordynowanych działań mających na celu wzmocnienie obronności Polski, "jako państwa, które bierze na siebie szczególne zobowiązanie zapewnienia bezpieczeństwa wschodniej granicy UE i wschodniej flanki NATO". Z kolei unijna rezolucja zawiera zapisy dotyczące między innymi współpracy państw sojuszniczych i pomocy dla Ukrainy w obliczu zagrożenia ze strony Rosji.Więcej informacji na ten temat znajduje się w artykule: "Uchwała o Tarczy Wschód w Sejmie. Posłowie podjęli decyzję".Źródła: Sejm, Donald Tusk (X), Jarosław Kaczyński (X), Parlament Europejski
Idź do oryginalnego materiału