Polska pilnie potrzebuje strategii energetycznej

liderzyinnowacyjnosci.com 2 tygodni temu

W wyniku dynamicznych wydarzeń i procesów dokonujących się w otoczeniu gospodarczym i politycznym, Polska znajduje się w tej chwili w przełomowym okresie, porównywalnym z okresem transformacji gospodarczej i ustrojowej, zapoczątkowanym w czerwcu 1989 roku. Pilnie potrzebujemy strategii energetycznej i wynikającej z niej polityki energetycznej do 2050 roku. Stowarzyszenie Elektryków Polskich zamierza aktywnie uczestniczyć w opracowywaniu takiego dokumentu.

Proces transformacji energetycznej dokonuje się w naszym kraju samoistnie, chaotycznie, bez koordynacji procesu jako całości, co jest szczególnie widoczne w wymiarze lokalnym. Decyzje odnośnie przyszłego modelu energetycznego podjęte dzisiaj będą generowały skutki przez następne kilkadziesiąt lat. Dlatego najistotniejsze jest, aby strategia i polityka energetyczna zostały przyjęte ponad podziałami politycznymi, w drodze uzgodnień dokonanych przy udziale wszystkich liczących się sił politycznych w kraju. Muszą to być stabilne i długofalowe rozwiązania, które nie będą zmieniane po kolejnych kampaniach wyborczych.

Dyskusja merytoryczna musi być wolna od populizmu, demagogii, koniunkturalizmu przedwyborczego itp. – muszą ją prowadzić eksperci reprezentujący bardzo szerokie spektrum interesariuszy procesu transformacji energetycznej i różne, czasem choćby skrajne wizje modelu przyszłego systemu energetycznego i dróg osiągnięcia założonych celów. Politycy powinni uważnie wsłuchiwać się w głos ekspertów.

IV Kongres Elektryki Polskiej będzie miejscem takiej debaty – platformą dyskusyjną otwartą dla wszystkich interesariuszy, którzy chcą uczestniczyć w publicznej debacie i wpływać na przyszły kształt polskiej polityki energetycznej i przebieg procesu transformacji energetycznej.

Wybór trzech głównych modułów tematycznych nie jest przypadkowy – SEP stoi na stanowisku, iż procesy transformacji energetycznej, zapewnienia bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej oraz rozwoju innowacyjnych technologii muszą być ze sobą ściśle zintegrowane – powinniśmy wypracować takie rozwiązania w procesie transformacji energetycznej, które zapewnią maksymalne bezpieczeństwo infrastruktury krytycznej oraz dadzą silny impuls do rozwoju nowoczesnych technologii i wzmacniania konkurencyjności polskiej gospodarki na globalnym rynku.

Zapraszamy przedstawicieli administracji rządowej oraz parlamentarzystów, którzy obok szerokiego grona ekspertów powinni być aktywnymi uczestnikami dyskusji plenarnych. Wnioski i stanowiska wypracowane w trakcie Kongresu powinny być wartościowym wkładem do dyskusji na temat przyszłego modelu polskiej energetyki i przyszłej strategii i polityki energetycznej Polski.

Stowarzyszenie Elektryków Polskich zamierza aktywnie uczestniczyć w opracowywaniu strategii i polityki energetycznej Polski oraz monitorować przebieg procesu transformacji energetycznej, dokonując podsumowania podejmowanych działań na organizowanych corocznie konferencjach.

Andrzej Werkowski

Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego IV Kongresu Elektryki Polskiej

Idź do oryginalnego materiału