Polska Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oraz jej słowacki odpowiednik Národná Diaľničná Spoločnosť zawarły porozumienie w sprawie stworzenia transgranicznego połączenia drogowego w ciągu szlaku Via Carpatia. Umożliwi to sprawną realizację połączenia drogowego pomiędzy krajami.
W imieniu GDDKiA porozumienie podpisał p.o. Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad Tomasz Żuchowski, a w imieniu Národná Diaľničná Spoločnosť Vladimír Jacko oraz dyrektor ds. inwestycji Stanislav Beňo. Zawarte 10 lutego 2023 r. porozumienie umożliwi sprawną realizację połączenia drogowego pomiędzy Polską i Słowacją w ciągu trasy Via Carpatia. Ma ono związek z przyznaniem na tę inwestycję środków z unijnego instrumentu „Łącząc Europę”.
Czytaj także: Od 1 września polskie myśliwce chronią słowackie niebo
W październiku 2022 r. GDDKiA podpisała umowę na dofinansowanie z programu CEF realizacji odcinka drogi ekspresowej S19 Dukla - Barwinek. Zakres inwestycji po stronie polskiej dotyczy zaprojektowania i budowy drogi ekspresowej S19 na odcinku Dukla - Barwinek o długości ponad 18 km wraz z niezbędną infrastrukturą. Druga część trasy zostanie zrealizowana przez słowackiego partnera w ciągu drogi ekspresowej R4. Projekt ujęty w porozumieniu dotyczy aktualizacji studium wykonalności dla drogi R4, ok. 59,5 km od granicy polsko-słowackiej, w związku z potrzebą stworzenia na Słowacji nowej drogi ekspresowej o dużej przepustowości. Inwestycja stanowić będzie część transeuropejskiej sieci transportowej TEN-T, a jej realizacja przyniesie korzyści zarówno gospodarcze, jak i społeczne.
Porozumienie dla transgranicznego odcinka szlaku #ViaCarpatia podpisane.
Umożliwi ono sprawną realizację połączenia drogowego w związku z przyznaniem na tę inwestycję środków w ramach Instrumentu „Łącząc Europę” #CEF.
https://t.co/0mkpSbDRNd#TEN_T #FunduszeUE pic.twitter.com/TGme9lEEs0
— Ministerstwo Infrastruktury (@MI_GOV_PL) February 10, 2023
Dziś podpisane zostało porozumienie pomiędzy GDDKiA a słowacką NDS. Dotyczy ono stworzenia transgranicznego połączenia drogowego na szlaku #ViaCarpatia pomiędzy Polską i Słowacją.#ŁączymyPolskę
#FunduszeUE
@RegioPoland
@MI_GOV_PL
@GDDKiA_Rzeszow
https://t.co/p1IxkABa0t
— Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (@GDDKiA) February 10, 2023
Na dofinansowanie budowy transgranicznego połączenia drogowego na trasie Via Carpatia między Polską a Słowacją przeznaczonych zostanie ze środków CEF ponad 326 mln euro. Beneficjentem zadania na terenie Polski będzie Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. CEF to instrument finansowy zarządzany przez Komisję Europejską, która dokonuje wyboru projektów do dofinansowania w wyniku ogłaszanych konkursów. Tylko najważniejsze w skali całej UE projekty, w dodatku konkurencyjne wobec zgłoszeń z innych państw członkowskich, mają szansę otrzymać dofinansowanie.
Warto przypomnieć, iż Via Carpatia to najważniejszy korytarz transportowy łączący Europę Północną i Południową. Via Carpatia na terenie Polski to będzie miała około 700 km długości. W eksploatacji jest już blisko 260 km tej trasy, a w realizacji prawie 280 km. Na terenie Polski w skład szlaku drogowego Via Carpatia wchodzą odcinki dróg ekspresowych S61, S16 i S19 przebiegające przez teren pięciu województw - podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego, lubelskiego i podkarpackiego.
narodowcy.net/gov.pl/web/infrastruktura