Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) i konsorcjum Westinghouse-Bechtel podpisały w poniedziałek (28 kwietnia), w obecności premiera Donalda Tuska i sekretarza energii USA Chrisa Wrighta, umowę pomostową EDA, ustalającą ramy dalszej współpracy przy budowie elektrowni jądrowej na Pomorzu.
EDA (Engineering Development Agreement) obejmuje kontynuację sprecyzowanych prac projektowych, związanych m.in. z uzyskaniem niezbędnych decyzji administracyjnych, licencji i pozwoleń, jak również dalszy etap pogłębionych badań geologicznych na terenie inwestycji. Podpisanie umowy było konieczne w związku z wygaśnięciem na początku kwietnia kontraktu na usługi projektowe ESC (Engineering Service Contract).
Dalsza część tekstu pod grafiką
PEJ to należący w 100 proc. do państwa inwestor i przyszły operator pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, która ma powstać w technologii AP1000 Westinghouse w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino na Pomorzu.
Premier: umowa EDA ws. pierwszej polskiej elektrowni jądrowej lepsza od poprzedniej
Nowa umowa pomostowa EDA spółki PEJ z amerykańskimi wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej jest lepsza od poprzedniej; zmienione zostały zapisy w 16 obszarach na bardziej korzystne dla Polski – oświadczył w poniedziałek premier Donald Tusk przed podpisaniem umowy.
Po spotkaniu z sekretarzem energii USA Chrisem Wrightem Tusk oświadczył, iż inwestycja „została opatrzona lepszą umową”, dodając, iż aby była lepsza „zmieniliśmy w 16 obszarach wiele kluczowych kwestii”. Dzięki temu, jak ocenił Tusk, inwestycja stała się pewniejsza.
Można z przyjaciółmi negocjować każdy szczegół twardo i solidnie
– dodał.
Sporządzenie umowy EDA (Engineering Development Agreement) było konieczne w związku z wygaśnięciem na początku kwietnia kontraktu na usługi projektowe ESC (Engineering Service Contract) między spółką Polskie Elektrownie Jądrowe i konsorcjum Westinghouse-Bechtel.