Polska czasowo przywraca kontrole na granicach z Niemcami i Litwą

8 godzin temu

Od 7 lipca 2025 roku Polska przywraca czasowe kontrole na granicach z Niemcami i Litwą. Decyzja rządu, ogłoszona po odprawie służb z udziałem Premiera Donalda Tuska, Wicepremiera Władysława Kosiniaka-Kamysza oraz Ministra Tomasza Siemoniaka, to odpowiedź na narastające wyzwania migracyjne oraz działania strony niemieckiej, która od miesięcy utrzymuje kontrole graniczne w regionie.

Powrót kontroli – decyzja zapadła na najwyższym szczeblu

We wtorek, 1 lipca, Premier Tusk uczestniczył w odprawie służb z udziałem kierownictwa Straży Granicznej, Wojska Polskiego i Policji. Podczas spotkania zapadła decyzja o przywróceniu kontroli na dwóch kluczowych odcinkach – z Niemcami i z Litwą.

– Przywracamy czasową kontrolę na granicy Polski z Niemcami i Polski z Litwą. Decyzja zapadła dziś. Wejdzie w życie w poniedziałek 7 lipca – poinformował premier.

Jak podkreślono, działania te mają charakter prewencyjny i będą prowadzone z poszanowaniem praw obywateli. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji opracowuje w tej chwili odpowiednie rozporządzenie wykonawcze.

Polska odpowiada na działania Berlina

Od października 2023 roku Niemcy prowadzą kontrole graniczne na większości swoich granic, w tym z Polską. Pomimo zapewnień o skuteczności polskiej polityki migracyjnej, Berlin utrzymuje restrykcje – w tej chwili do połowy września 2025 roku.

Premier Tusk jasno przedstawił intencje polskiego rządu:

– Od mniej więcej miesiąca strona niemiecka tak naprawdę odmawia wpuszczania migrantów, którzy z różnych kierunków zmierzają do Niemiec, ubiegając się o azyl.

Polska wcześniej ostrzegała Berlin, iż może zastosować analogiczne środki. Tusk rozmawiał o tej kwestii z nowym kanclerzem Niemiec, Friedrichem Merzem.

– Byliśmy obrońcami Schengen i pozostaniemy rzecznikami swobodnego ruchu, ale musi być wola wszystkich sąsiadów taka sama, symetryczna – dodał.

Kontrola również na granicy z Litwą

Decyzja objęła również granicę z Litwą. Mimo uszczelnienia granicy z Białorusią (skuteczność zatrzymań na poziomie 98%), Polska zauważa wzrost liczby nielegalnych prób przedostania się do kraju przez Litwę. Migranci zatrzymani przez polskie służby będą odsyłani na terytorium litewskie zgodnie z przepisami.

– Niestety granica łotewsko-białoruska i litewsko-białoruska nie jest tak szczelna jak ta polska, musimy podejmować stanowcze decyzje – stwierdził premier.

Polska zapowiedziała intensyfikację działań dyplomatycznych na rzecz lepszej koordynacji ochrony zewnętrznych granic UE.

Służby na pierwszej linii – apel o jedność ponad podziałami

Premier Tusk wyraził uznanie dla funkcjonariuszy Straży Granicznej, Policji i Wojska Polskiego, którzy z narażeniem życia chronią granice kraju. Zwrócił uwagę na problem działań tzw. Ruchu Obrony Granicy, którego aktywiści dezorganizują pracę służb, a ich działania mogą zagrażać bezpieczeństwu lokalnych społeczności.

– Haniebne i skandaliczne jest ze strony polityków, także przyszłego prezydenta, obrażanie i dystansowanie się od Straży Granicznej, i wspieranie aktywistów, którzy atakują funkcjonariuszy – oświadczył premier.

Zaapelował do wszystkich środowisk politycznych o solidarność i wspólne wsparcie służb broniących granic i bezpieczeństwa obywateli.

Bezpieczeństwo bez kompromisów

Decyzja o przywróceniu kontroli granicznych to element szerszej strategii rządu, zakładającej odpowiedzialną politykę migracyjną, zwiększenie fizycznych zabezpieczeń oraz skuteczne działania służb.

Premier Tusk zapewnił, iż celem rządu jest minimalizacja uciążliwości dla zwykłych obywateli – zarówno tych podróżujących, jak i prowadzących działalność gospodarczą.

– Do absolutnego minimum należy ograniczyć działania, które mogłyby utrudnić normalnym ludziom transport, turystykę czy handel – podsumował.

Rząd deklaruje, iż działania na granicach mają charakter tymczasowy i zostaną zakończone, gdy sytuacja migracyjna się unormuje, a polityka sąsiadów stanie się bardziej zrównoważona.

źródło: gov.pl

Idź do oryginalnego materiału