Polscy rodzice pobierają "niemieckie 800 plus". Jak się załapać? Świadczenie właśnie poszło w górę

2 tygodni temu
Zdjęcie: Fot. istockphoto.com/Pawel Kacperek


Czy polscy rodzice mogą pobierać "niemieckie 800 plus"? Jak się okazuje, jest to jak najbardziej możliwe. Trzeba tylko spełnić pewne warunki. Jakie? I ile konkretnie wynosi to popularne niemieckie świadczenie na dzieci? Zobaczcie sami.
Polscy rodzice mogą skorzystać z wielu form wsparcia finansowego. Jednym z najpopularniejszych świadczeń jest 800 plus, ale to nie wszystko. Część rodzin może również otrzymywać niemiecki odpowiednik - kindergeld, o ile oczywiście spełnią warunki. Co więcej, to świadczenie od nowego roku będzie nieco wyższe. Jak podaje serwis Money.pl, kindergeld wzrośnie z dotychczasowych 250 euro (czyli około 1074,03 złote) do 255 euro (czyli około 1087 złotych). Z kolei w 2026 roku świadczenie ma wynosić już 259 euro (czyli około 1104 złote). A co trzeba zrobić, aby je otrzymać? Wyjaśniamy zawiłości finansowe.


REKLAMA


Zobacz wideo 800 plus na dziecko - dużo czy mało?


Kindergeld, czyli "niemieckie 800 plus". Rodzice muszą spełnić parę warunków
"Niemieckie 800 plus" przysługuje tylko tym polskim rodzicom, którzy spełnią przynajmniej dwa z poniższych warunków. Są one następujące:


legalne zatrudnienie w Niemczech przez przynajmniej cztery miesiące,
stałe zameldowanie w Niemczech i podleganie nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu,
pracowanie na terenie Niemiec przez przynajmniej 183 dni w roku i uzyskiwanie tam 90 procent dochodu - wówczas nie ma konieczności bycia zameldowanym w Niemczech, można mieć też meldunek w Polsce.


To nie wszystko. Dzieci również muszą spełnić przynajmniej jeden warunek z poniższych:


są niepełnoletnie,
mają od 18 do 21 lat, nie mają pracy, ale są zarejestrowane w agencji (urzędzie) jako poszukujące pracy,
mają od 18 do 25 lat i kontynuują naukę - np. poprzez praktyki zawodowe, staże, studia, szkolenia zawodowe czy choćby wolontariat.


800 plus i kindergeld jednocześnie? Jak najbardziej, ale tylko w jednym przypadku
jeżeli rodzice pobierają w Polsce 800 plus to mogą jednocześnie pobierać też kindergeld, ale tylko w postaci różnicy między tymi świadczeniami. Jest to tzw. dodatek dyferencyjny i może wynosić około trzystu złotych miesięcznie. A co z osobami, które już otrzymują kindergeld i chcieliby jeszcze pobierać polskie 800 plus? Tu niestety mamy złą wiadomość. Jako iż niemieckie świadczenie jest wyższe od polskiego, to nie ma szans na otrzymanie różnicy pomiędzy tymi formami wsparcia.
Idź do oryginalnego materiału