Polityczne Studio Młodych. Czy stoimy przed zmianą pokoleniową w rolnictwie?

1 rok temu
Zdjęcie: Polityczne Studio Młodych. Czy stoimy przed zmianą pokoleniową w rolnictwie?


Czy stoimy przed zmianą pokoleniową w rolnictwie? – między innymi o tym dyskutowali uczestnicy wtorkowego ( 30 maja) wydania Politycznego Studia Młodych Radia Kielce.

Gospodarzem majowego wydania programu był Związek Młodzieży Wiejskiej, dyskusję poprowadziła Dominika Myszka. Jak stwierdziła – Żyjemy w czasach, kiedy coraz więcej młodych ludzi decyduje się na przejęcie rodzinnych gospodarstw rolnych.

– Można śmiało powiedzieć, iż stajemy przed zmianą pokoleniową w rolnictwie w naszym kraju. Według danych GUS z 2017 roku, tylko około 13% właścicieli gospodarstw rolnych to osoby poniżej 40 roku życia, a średnia wieku rolnika wynosi około 55 lat. Jednym z głównych wyzwań dla rolnictwa w Polsce jest zapewnienie ciągłości produkcji w okresie, gdy większość właścicieli gospodarstw zbliża się do wieku emerytalnego. Właściciele gospodarstw muszą przekazać swoje gospodarstwa młodszemu pokoleniu, aby zapewnić przyszłość rolnictwa w Polsce. W tym celu wdrożone zostały różne programy wsparcia dla młodych rolników, takie jak subwencje i kredyty, aby ułatwić im nabycie ziemi i zwiększyć ich udział w rolnictwie. Jednakże, aby zapewnić sukces w przekazywaniu gospodarstw rolnych, konieczne są również zmiany w podejściu do rolnictwa, włączając w to modernizację technologiczną, rozwijanie nowych rynków oraz inwestowanie w szkolenia i kwalifikacje dla młodszych rolników- stwierdziła przedstawicielka Związku Młodzieży Wiejskiej.

Filip Jurkiewicz z Forum Młodych Prawa i Sprawiedliwości, stwierdził, iż zmiana pokoleniowa w rolnictwie jest nieunikniona. Jak dodaje, działania rządu zmierzają do tego aby coraz więcej młodych ludzi chciało wiązać swoją przyszłość z rolnictwem.

– To między innymi fundusze mające zachęcić młodych do zakładania gospodarstw rolnych, ale także do przejmowania gospodarstw po rodzicach, czy dziadkach. Zgodnie z Planem Strategicznym dla Wspólnej Polityki rolnej UE na lata 20230-2027 na modernizację i wsparcie wsi przeznaczono 370 mln złotych. Ponadto młodzi rolnicy mogą liczyć na wsparcie ministerialne, w tym m.in. niskooprocentowane kredyty do 4o mln złotych na zakup maszyn rolniczych, Musimy inwestować w rolnictwo ponieważ stanowi ono 3 procent PKB naszego kraju – dodaje.

30.05.2023. Radio Kielce. Polityczne Studio Młodych. / Fot. Dionizy Krawczyński – Radio Kielce

-Polskie rolnictwo wymaga modernizacji technicznej, ponieważ wciąż wielu rolników korzysta ze sprzętów starej generacji wyprodukowanych jeszcze w latach osiemdziesiątych – ocenia Elian Osińscy z Młodzi Razem.

– Rolnicy powinni dostawać wsparcie od państwa w postaci dotacji a nie kredytów, które w przyszłości trzeba będzie spłacać. Ponadto musimy postawić na wsparcie lokalnych wytwórców, którzy nie mogą na równych prawach konkurować z marketami czy wielkimi korporacjami. Polskie rolnictwo wymaga także zmiany pod względem społecznym i kulturowym. Wielu młodych ludzi nie kojarzy rolnictwa z zawodem prestiżowym, który gwarantuje satysfakcjonującą pracę. Młodzi ludzie muszą słyszeć więcej pozytywnych rzeczy o rolnictwie, należy pokazać, iż jest to zawód niezwykle potrzebny i godny- dodaje.

Katarzyna Długosz z Federacji Młodych Socjaldemokratów, podkreśliła, iż w tej chwili tylko jedna trzecia gospodarstw rolnych utrzymuje się z działalności rolniczej. Jej zdaniem państwo powinno czynić większe starania o zwiększenie prestiżu rolnictwa.

– Oczekujemy aby rolnicy rozwijali naszą gospodarkę, musimy zagwarantować im jednak godne warunku do tego, bycie rolnikiem nie może być powodem do wstydu. Dotacje choćby 200 tysięcy złotych dla rolników są ważne, ale czasem mogą nie być wystarczające ponieważ koszt maszyn rolniczych jest bardzo duży, to zaledwie kropla w morzu potrzeb.

-Obecnie średnia wieku w rolnictwie wynosi 55 lat, biorąc pod uwagę negatywne tendencje demograficzne, zmiana pokoleniowa musi nastąpić – powiedział Michał Kitliński z Pokolenia 2050.

– Musi przyjść młode pokolenie, które godnie zastąpi w tej chwili pracujących rolników, po to aby móc dumnie reprezentować polską wieś. Aby tak było konieczne jest odpowiednie podejście ze strony państwa. W tym kontekście mówimy o wielu problemach. Poza kwestiami finansowymi, powinniśmy zacząć także od edukacji. W tym celu w kontekście rolnictwa należy zwiększyć prestiż i znaczenie szkół rolniczych. Ponadto na wsiach powinniśmy wciąż stawiać nacisk na rozwój komunikacji i tworzenie takich warunków, aby wieś stała się dobrym miejscem do życia- ocenia.

Dawid Albowicz, przedstawiciel Nowej Generacji stwierdził, iż rząd powinien starać się naprawić politykę demograficzną aby zastępowalność pokoleń była możliwa także na wsiach.

– Na wsi mieszka około 30/40 procent naszego społeczeństwa, jednak rolnikami jest około 26 procent ludzi zamieszkałych na wsi. Państwo powinno wprowadzać odpowiednie zachęty do tego aby uprawa ziemi stała się opłacalna. Niezwykle ważna jest także modernizacja techniczna polskiego rolnictwa. W porównaniu do Francji, gdzie rolnictwem zajmuje się około 1,5 mln osób a jednak wartość rolnictwa francuskiego jest trzykrotnie wyższa niż w Polsce jest to możliwe dzięki szerokiej automatyzacji produkcji i nowoczesnym technologiom- dodaje.

Następne wydanie Politycznego Studia Młodych Radia Kielce odbędzie się we wtorek 27 czerwca, gospodarzem programu będzie Młoda Lewica.


Idź do oryginalnego materiału