Polityczne podsumowanie roku cz.I

1 rok temu

W związku z tym, iż koniec roku 2023 zbliża się nieubłaganie, to czas podsumować sobie najważniejsze wydarzenia w pigułce. Co się zmieniło na lepsze, co na gorsze? Co wstrząsnęło światem, a co zostało zapomniane? Na początek zacznijmy od okresu styczeń-marzec.

Foto: Nexta.tv/X

STYCZEŃ

W Europie przez cały czas mieliśmy do czynienia z konsekwencjami trwającej wojny na Ukrainie oraz przeszła ona na zdecydowanie bardziej brutalny poziom. Liczba ofiar na miesiąc znacznie wzrosła w stosunku do 2022 roku. Jednak wojna jest w tym wypadku „zjawiskiem ciągłym”, stąd jej wypadałoby poświęcić odrębny wpis. Wartym jest jedynie odnotowania, iż w Browarach zginęło 21 osób, w tym szef MSW Ukrainy Denys Monastyrski i jego dwaj zastępcy. Było to w wyniku katastrofy śmigłowca.

Co jeszcze się działo w styczniu? Chorwacja przyjęła euro i przystąpiła do Schengen, w Watykanie odbył się pogrzeb Benedykta XVI, a we Francji miały ponownie miejsce wielomilionowe protesty przeciwko reformie systemu emerytalnego. Zaś w Czechach w wyborach prezydenckich zwyciężył Petr Pavel, były dowódca czeskiej armii.

Z kolei na świecie Chiny zakończyły politykę „zero covid”, w Brazylii rozpoczęły się protesty zwolenników Bolsonaro po przegranych wyborach z da Silvą. Przeciwnicy nowego prezydenta wtargnęli m.in. do parlamentu, budynku Sądu Najwyższego oraz pałacu prezydenckiego.

LUTY

Na Białorusi na 8 lat więzienia został skazany Andrzej Poczobut. Działacz polskiej mniejszości. Natomiast w Kijowie miała miejsce wizyta prezydenta USA Joe Bidena.

Miesiąc ten upłynął także pod znakiem „balonów” na niebie. Zaczęło się od USA, gdzie amerykańskie myśliwce zestrzeliły chiński balon szpiegowski.

Zdecydowanie więcej działo się na Bliskim Wschodzie, gdzie ogromne trzęsienie ziemi nawiedziło Turcję oraz Syrię. W jego wyniku zginęło ponad 59 tys. osób, 121 tys. zostało rannych, a półtora miliona straciło dach nad głową.

MARZEC

Na Białorusi Aleś Bialacki (laureat Pokojowej Nagrody Nobla) został skazany na 10 lat więzienia. W Niemczech doszło do strzelaniny w Hamburgu, gdzie napastnik przed popełnieniem samobójstwa zabił 7 osób, a 8 ranił. Zaś Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakaz aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina, oskarżając go o odpowiedzialność za zbrodnie wojenne na Ukrainie.

Bliski Wschód: w Izraelu odbyły się wielkie protesty przeciwko reformie sądownictwa, które będą trwały aż do wojny z Hamasem. Z kolei Iran i Arabia Saudyjska, w wyniku rozmów w Pekinie, wznowiły znów swoje stosunki dyplomatyczne. W samych Chinach natomiast na historyczną trzecią kadencję przewodniczącego ChRL został wybrany Xi Jinping.

Z kolei za oceanem, w USA upadł Silicon Valley Bank, co okazało się największą zapaścią systemu bankowego od 2008 roku. A z nowinek technicznych z tego samego obszaru, to OpenAI ogłosiło powstanie GPT-4.

Idź do oryginalnego materiału