Polityczne majaczenia Kaczyńskiego. Ktoś go wreszcie obudzi?!

12 godzin temu

Prawo i Sprawiedliwość (PiS) od miesięcy snuje wizję obalenia rządu Donalda Tuska i powrotu do władzy, wierząc, iż kryzys w koalicji rządzącej otworzy im drogę do przejęcia sterów państwa.

Ostatnie doniesienia o spotkaniach Szymona Hołowni z Jarosławem Kaczyńskim oraz rzekomym „hamletyzowaniu” Władysława Kosiniaka-Kamysza podsycają narrację, iż „Szymon Hołownia walczy o obalenie premiera”, a lider PSL „jest coraz bliżej dołączenia do przewrotu”. PiS widzi w tym szansę na stworzenie „rządu technicznego” i odzyskanie wpływów. Jednak te plany wydają się bardziej mrzonkami niż realnym scenariuszem, a ich powodzenie zależy od nierealistycznych założeń i ignorowania politycznych realiów.

Informacje o nocnych spotkaniach Szymona Hołowni z Jarosławem Kaczyńskim wywołały falę spekulacji. Onet donosi, iż lider Polski 2050 miał omawiać z Kaczyńskim obalenie rządu Tuska, a stawką miało być stanowisko premiera w „rządzie technicznym”. Hołownia zaprzeczył planom koalicji z PiS, a jego partia podkreśla, iż nie poprze przewrotu. choćby jeżeli Hołownia rozważał taki scenariusz, brak poparcia wśród posłów Polski 2050 – jak zauważył jeden z nich: „Żaden z nas nie zagłosowałby za rządem Hołowni z PiS” – pokazuje, iż jego ambicje są oderwane od rzeczywistości. PiS, licząc na rozłam w koalicji, przecenia słabości Tuska i ignoruje fakt, iż Hołownia, mimo konfliktów, pozostaje związany z Koalicją 15 Października.

Władysław Kosiniak-Kamysz, lider PSL, jest przedstawiany jako „hamletyzujący”, ale „coraz bliższy dołączenia do przewrotu”. Jednak jego publiczne wypowiedzi wskazują na coś innego. W rozmowie na Kanale Zero Kosiniak-Kamysz podkreślił, iż „najsilniejszym wspólnym mianownikiem” koalicji było odsunięcie PiS od władzy, co sugeruje, iż nie spieszy mu się do współpracy z Kaczyńskim. PSL, choć krytykuje Tuska za opieszałość w rekonstrukcji rządu, nie zrywa koalicji, a Kosiniak-Kamysz deklaruje gotowość do dalszej współpracy. Nadzieje PiS na wciągnięcie PSL w „przewrót” opierają się na plotkach, a nie na konkretnych działaniach, co czyni je mrzonkami.

PiS, na czele z Jarosławem Kaczyńskim, aktywnie promuje ideę „rządu technicznego” jako sposobu na obalenie Tuska. Poseł PiS Marcin Wos w programie „W Punkt” stwierdził: „Tego szkodnika Tuska trzeba jak najszybciej odsunąć od władzy! My jesteśmy gotowi na każdy scenariusz”. Jednak arytmetyka sejmowa jest bezlitosna. Bez PSL lub Polski 2050 PiS nie ma szans na większość, a Konfederacja czy pojedynczy posłowie, jak Grzegorz Braun, nie wystarczą do stworzenia stabilnego rządu. choćby jeżeli koalicja rządząca jest osłabiona – sondaże wskazują, iż 58% Polaków źle ocenia Tuska – to brak zaufania do PiS, zwłaszcza po ich ośmioletnich rządach, sprawia, iż powrót do władzy pozostaje iluzoryczny.

Wiara PiS w rychłe obalenie Tuska opiera się na wyolbrzymianiu kryzysu w koalicji i ignorowaniu własnej słabości. Partia Kaczyńskiego nie wyciągnęła wniosków z przegranych wyborów w 2023 roku, a jej narracja o „incydentalności” władzy Tuska nie znajduje szerokiego poparcia społecznego. Hołownia, mimo ambicji, nie ma wystarczającego zaplecza, by przewodzić „przewrotowi”, a Kosiniak-Kamysz pozostaje lojalny wobec koalicji. Co więcej, Polacy, jak pokazuje sondaż dla „Super Expressu”, negatywnie oceniają konszachty Hołowni z PiS (61% respondentów), co dodatkowo osłabia szanse na sukces takiego planu. PiS, zamiast budować wiarygodny program, jak zapowiadana konwencja w Katowicach, skupia się na destabilizacji, co tylko pogłębia ich izolację.

Marzenia PiS o obaleniu Tuska i powrocie do władzy to polityczne mrzonki, oparte na nierealistycznych założeniach i braku realnej strategii. Spotkania Hołowni z Kaczyńskim i spekulacje o „hamletyzowaniu” Kosiniaka-Kamysza nie wystarczą, by przełamać sejmową arytmetykę i społeczne zmęczenie PiS. Partia Kaczyńskiego, zamiast snuć fantazje o „rządzie technicznym”, powinna skupić się na odbudowie wiarygodności, bo w obecnym kształcie jej plany pozostają oderwane od rzeczywistości.

Idź do oryginalnego materiału