Politycy chcą zapewnić Polakom darmową wodę pitną. Takie instalacje staną w miejscach publicznych

1 dzień temu
Politycy Lewicy przedstawili na konferencji prasowej projekt ustawy dotyczący wody pitnej. Głównymi założeniami dokumentu jest informowanie Polaków o jakości wody w ich kranach, a także ustawienie specjalnych poidełek z wodą pitną w miejscach publicznych.
Podczas konferencji prasowej, która odbyła się w środę 23 lipca, zaprezentowano rządowy projekt ustawy o jakości wody pitnej, przyjęty przez Radę Ministrów. Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski oraz wiceminister infrastruktury Przemysław Koperski zapowiedzieli istotne zmiany w kwestii dostępu do czystej wody, a także jej bezpieczeństwa i poprawy stanu w sieciach miejskich. Projekt trafił już do Sejmu. Co dokładnie przewiduje?


REKLAMA


Zobacz wideo Ekspert: Pod względem zasobów wodnych Polska jest jak Egipt


Obowiązek badania wody pitnej. Co zakłada projekt ustawy?
Jednym z głównych założeń projektu jest poprawienie jakości wody zarówno w sieciach miejskich, jak i instalacjach wewnętrznych. Przede wszystkim mieszkańcy prywatnych lokali mają być informowani o stanie wody, jaką mają w kranach. Jak wspomnieli politycy podczas konferencji prasowej, aktualnie wielu Polaków otrzymuje informację o tym czy woda w ich domu jest zdatna do picia, jednak mieszkańcy budynków wielorodzinnych nie mogą tego sprawdzić samodzielnie.
Wielu z nas ma gwarancję ze strony sieci wodociągowych, iż woda jest bezpieczna, iż można ją pić. Ale nie wszyscy mają wiedzę o tym, co się dzieje u nich w budynkach wielorodzinnych. Jaki jest stan tych instalacji wodociągowych w kamienicach, w blokach
- mówił Przemysław Koperski. Po wprowadzeniu zmian pojawi się obowiązek sprawdzania jakości wody nie tylko w wodociągach, ale i w poszczególnych mieszkaniach. Ponadto ich właściciele mają być informowani o wynikach takich kontroli.
Zobacz też: Płaca minimalna w tym europejskim kraju to aż 11,5 tys. zł. Ci pracownicy są teraz poszukiwani


Nowe rozporządzenie o wodzie do spożycia. W wielu miejscach staną poidełka
Kolejnym istotnym punktem projektu ustawy jest zapewnienie dostępu do wody pitnej nie tylko w mieszkaniach, ale i w przestrzeni publicznej. Politycy chcą postawić specjalne poidła z wodą zdatną do picia w często uczęszczanych miejscach, takich jak szkoły, lotniska, dworce, urzędy czy szpitale. Co ważne, woda w takich instalacjach będzie darmowa, czysta i dostępna dla wszystkich. Rozwiązanie to ma na celu nie tylko zaspokojenie pragnienia w miejscach publicznych, ale też ograniczenie zakupu wody w butelkach plastikowych.


Mam nadzieję, iż marszałek Czarzasty będzie tą osobą, która wprowadzi te bezpłatne poidełka również dla odwiedzających Sejm
- powiedział wiceminister Koperski.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.


Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału