Politico: UE zaostrza kurs wobec Węgier i Słowacji. Koniec rosyjskiego gazu do 2027 roku?

enerad.pl 23 godzin temu

Politico: Bruksela mówi „dość” rosyjskiemu gazowi

Jak informuje Politico, Komisja Europejska ogłosiła we wtorek (7 maja 2025) ambitną strategię, która zakłada definitywne zakończenie importu gazu z Rosji do 2027 roku. Plan zakłada nie tylko brak nowych kontraktów, ale i wymóg zerwania obowiązujących umów z rosyjskimi dostawcami.

Ważna zmiana: tym razem nie będzie potrzeby jednomyślności – a więc sprzeciw Węgier czy Słowacji nie zablokuje wdrożenia przepisów.

To część UE – czasem większość podejmuje decyzje, gdy to konieczne,” stwierdził komisarz ds. energii Dan Jørgensen, cytowany przez Politico.

Węgry i Słowacja pod presją Komisji

W analizie Politico podkreślono, iż to właśnie Węgry i Słowacja są głównymi adresatami nowej unijnej ofensywy energetycznej. Oba kraje konsekwentnie wykorzystywały wyjątki od sankcji, by utrzymać rosyjski gaz i ropę, a jednocześnie blokowały ostrzejsze działania wobec Moskwy.

Teraz mają zostać zmuszone do rezygnacji z tego kierunku. Już pojawiają się jednak głosy sprzeciwu. Szef węgierskiej dyplomacji określił unijny plan jako „poważny błąd” zagrażający suwerenności i bezpieczeństwu energetycznemu, a premier Fico jeszcze przed publikacją dokumentu ostrzegał przed wzrostem cen.

Politico: Bruksela mówi twardo, ale szczegóły wciąż niejasne

Z informacji Politico wynika, iż choć Komisja prezentuje twardą postawę, wiele szczegółów planu wciąż nie zostało doprecyzowanych – m.in. mechanizmy egzekwowania przepisów, sposoby raportowania danych czy sankcje za łamanie zasad.

Eksperci cytowani przez portal podkreślają też, iż dla państw takich jak Węgry i Słowacja transformacja będzie kosztowna.

Będą chcieli rekompensat,” ostrzega Jonathan Stern z Oxford Institute for Energy Studies.

Infrastruktura gazowa w Europie Środkowej przez cały czas ma wiele ograniczeń, co utrudnia dywersyfikację.

Koncerny energetyczne również pod lupą

Strategia KE, opisana przez Politico, obejmie również unijne firmy energetyczne. TotalEnergies zaznacza, iż dotąd realizuje kontrakty zgodnie z prawem i „nie komentuje politycznych fikcji”, dopóki nie zostaną wdrożone realne przepisy.

Tymczasem eksperci cytowani przez portal, m.in. Aura Sabadus z ICIS (Independent Commodity Intelligence Services), ostrzegają, iż niektóre państwa mogą podważać nowe zasady powołując się na względy bezpieczeństwa – podobnie jak wcześniej w przypadku odchodzenia od węgla czy rozwoju OZE.

Zobacz również:
  • Unia Europejska przyspiesza rozbrat z rosyjskim gazem – koniec importu do 2027 roku?
  • Komisja Europejska konsultuje nowe zasady pomocy państwa w ramach Czystego Ładu Przemysłowego
  • EHPA: UE może częściowo uniezależnić się od rosyjskiego gazu dzięki 14 mln pomp ciepła

Źródło: Politico

Idź do oryginalnego materiału