Polenergia zwiększa potencjał OZE – rusza farma PV Szprotawa
Polenergia, największa prywatna grupa energetyczna w Polsce, rozpoczęła rozruch technologiczny największej farmy fotowoltaicznej w swoim portfelu – Szprotawa. Inwestycja zlokalizowana na terenie gmin Szprotawa i Niegosławice w woj. lubuskim ma łączną moc 67 MW. Po jej pełnym uruchomieniu łączna moc farm PV należących do Grupy wzrośnie do 149 MW.
Rozruch stał się możliwy dzięki podaniu napięcia na instalacje. w tej chwili realizowane są testy paneli, inwerterów, stacji transformatorowych oraz infrastruktury kablowej. Do Urzędu Regulacji Energetyki złożono już wniosek o koncesję na wytwarzanie energii – proces ten może potrwać od kilku do kilkunastu tygodni.
Największa inwestycja PV Polenergii
– Szprotawa będzie największą inwestycją fotowoltaiczną w Grupie Polenergia. Farma o powierzchni ponad 76 hektarów zwiększy nasze moce zainstalowane w PV do 149 MW już od drugiego półrocza 2025 roku, a całkowita moc OZE Polenergii wzrośnie do 641 MW – podkreśla Adam Purwin, prezes zarządu Polenergii.
Szprotawa I i II, bo tak nazwano poszczególne części inwestycji, składają się z ponad 107 tys. dwustronnych modułów fotowoltaicznych o łącznej powierzchni przekraczającej 300 tys. m². Najdłuższe rzędy paneli mierzą aż 600 metrów. Instalację uzupełnia 214 falowników i 10 stacji średniego napięcia, które odpowiadają za podwyższanie napięcia wytworzonego prądu.
Zielony impuls dla Lubuskiego
Nowa farma wpisuje się w strategię Polenergii zakładającą dynamiczny rozwój lądowych źródeł OZE oraz magazynowania energii.
Jak zaznacza Łukasz Buczyński z zarządu Grupy – to właśnie odnawialne źródła stanowią fundament rozwoju spółki.
Lokalizacja inwestycji nie jest przypadkowa – województwo lubuskie to region o dużym potencjale gospodarczym, gdzie rozwój źródeł zielonej energii może wspomóc lokalne firmy w transformacji energetycznej.
Szprotawa dołącza do portfela lądowych aktywów
Budowa farmy trwała od marca do grudnia 2024 roku. Warunki przyłączenia uzyskano już w 2021 roku. W sąsiedztwie Szprotawy działa też farma wiatrowa Mycielin – również należąca do Grupy, choć funkcjonująca w oparciu o niezależną infrastrukturę.
Obecnie w skład portfela Polenergii wchodzi 13 farm wiatrowych oraz 6 farm fotowoltaicznych. Po uruchomieniu Szprotawy liczba instalacji PV wzrośnie do ośmiu, a łączna moc lądowych aktywów do 641 MW.
Zobacz również:- Polenergia kończy spór z Tauronem – dostarczy energię za 500 mln zł
- Equinor i Polenergia z prawomocną decyzją środowiskową dla projektu Bałtyk 1
- Polenergia ogranicza emisje CO₂e o milion ton rocznie. Morskie farmy wiatrowe podwoją ten efekt
Źródło: Polenergia