Ponad milion ton CO₂e mniej dzięki OZE
Z danych zaprezentowanych przez Grupę Polenergia wynika, iż w ubiegłym roku firma zredukowała emisje gazów cieplarnianych o 1,05 mln ton CO₂e. To efekt działalności opartej na odnawialnych źródłach energii, takich jak farmy wiatrowe i fotowoltaiczne. Jak podkreśla Marta Porzuczek, dyrektorka działu ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju w Polenergii, oznacza to, iż spółka uniknęła 2,5 razy więcej emisji, niż sama wygenerowała w tym czasie.
Polenergia wyliczyła swój ślad węglowy we wszystkich trzech zakresach (Scope 1, 2 i 3), zgodnie z metodologią GHG Protocol. Co istotne, firma już teraz przeprowadziła kalkulację emisji w Zakresie 3 (obejmującym emisje pośrednie w całym łańcuchu wartości), mimo iż obowiązek raportowania w tym obszarze wejdzie w życie dopiero w 2026 roku.
Zakres 3 odpowiada aż za 80% emisji firmy (325 tys. ton CO₂), podczas gdy Zakres 1 i 2 to odpowiednio 93 tys. i 5 tys. ton. Obliczenia dla najbardziej złożonego Zakresu 3 wykonała Fundacja Climate&Strategy, za zakresy 1 i 2 odpowiadała firma Materiality.
Bałtyk 2 i Bałtyk 3 przyspieszą dekarbonizację
Kolejnym krokiem Polenergii w kierunku neutralności klimatycznej są morskie farmy wiatrowe Bałtyk 2 i Bałtyk 3, realizowane wspólnie z norweskim Equinorem. Projekty o łącznej mocy 1440 MW, zlokalizowane 22–37 km od polskiego wybrzeża, mają rozpocząć produkcję energii w 2027 roku, a komercyjny etap użytkowania zaplanowano od 2028 roku.
Według szacunków Fundacji Climate&Strategy, te dwa projekty pozwolą na uniknięcie emisji na poziomie około 2 mln ton CO₂e rocznie. To znaczący wkład w budowę bezemisyjnej gospodarki i realizację celów klimatycznych.
Pionier w raportowaniu emisji i zrównoważonym rozwoju
Polenergia od 2022 roku aktywnie monitoruje poziomy emisji CO₂e w swojej działalności, wdraża mechanizmy zbierania danych i edukuje pracowników w zakresie zrównoważonego rozwoju. Firma przystąpiła także do inicjatywy Science Based Target Initiative, której celem jest naukowe weryfikowanie planów dekarbonizacyjnych przedsiębiorstw.
– Już dziś działalność Polenergii zdecydowanie przyczynia się do budowania podwalin bezemisyjnej gospodarki – podkreśla Łukasz Dobrowolski, Dyrektor ds. Strategii Klimatycznych i Rynku Energii w Fundacji Climate&Strategy.
Dzięki konsekwentnej strategii, transparentnemu raportowaniu oraz inwestycjom w offshore, Grupa Polenergia wyznacza nowe standardy w polskim sektorze energetycznym.
Zobacz również:
- Polenergia wyprzedza przepisy. Nowy raport ESG jeszcze przed obowiązkiem
- UE chce 90% mniej emisji do 2040. Polska i Francja stawiają warunki
- Eurostat: Emisje CO2 w UE spadły o 18% w stosunku do 2013 roku
- Polskie firmy pod presją zmian. 85% działa już na rzecz dekarbonizacji
Źrodło: Polenergia S.A.