Polemika wokół 1 maja – wiele piekarni i kwiaciarni nie chce dnia wolnego

ifrancja.fr 4 godzin temu

We Francji w ostatnich dniach przed Świętem Pracy wybuchła dyskusja wokół prawa, które nakazuje, by w ten wolny od pracy dzień sklepy i usługi były zamknięte. Dotyczy to również piekarni i kwiaciarni. Wielu ich właścicieli chce, by pozwolono im tego dnia pracować.

Zgodnie z tradycją, ale przede wszystkim – z kodeksem pracy, 1 maja to dzień wolny i pracodawca nie może kazać pracować swoim pracownikom, choć może pracować sam i korzystać z pomocy osób z rodziny. Mimo to od wielu lat sporo placówek handlowych otwierało się w Święto Pracy. W tym roku pojawiły się wątpliwości, bo niektóre firmy – w tym pewna duża paryska piekarnia – zostały ukarane grzywną za to, iż pracowały 1 maja w poprzednich latach. Sprawę kar nałożonych przez inspekcję pracy nagłośniły media.

Nie wszyscy zgadzają się z przepisami, które pozwalają, by pracowały kawiarnie, ale już nie piekarnie. Dziennik „Le Parisien”, który rozmawiał z właścicielami piekarni w trzech paryskich dzielnicach – otwartych 1 maja mimo zakazu – przywołuje ich argumenty: wokół otwarte są kafejki, w których – tak samo jak u nich – sprzedaje się kawę i wypieki. Właściciel dużej piekarni ukaranej przez inspekcję pracy tłumaczył w kwietniu w rozmowie z dziennikiem, iż w takie wolne dni zakład ma największe obroty. Pracownicy zaś dostają podwójną stawkę.

Pokrzywdzeni czują się kwiaciarze, dla których 1 maja, z tradycją obdarowywania się wiązankami konwalii, to jeden z najbardziej dochodowych dni w ciągu roku.

Wychodząc naprzeciw tym argumentom, partie centrowe w Senacie wniosły propozycję zmian w prawie, która pozwalałaby korzystać placówkom handlowym, jeżeli chodzi o 1 maja, z wyłączenia takiego, jakie dotyczy handlu w niedzielę, gdy piekarnie we Francji są otwarte.

Rząd popiera te zmiany, ale zaprotestowały związki zawodowe. Centrala związkowa CGT oświadczyła, iż będzie się sprzeciwiać „jakiemukolwiek podważaniu” Święta Pracy. „Są 364 inne dni w roku, gdy placówki mogą być otwarte (…). Szefowie mogą pracować (1 maja-PAP), jeżeli zechcą, ale pracownicy mają wolne; jest to zdobycz w walce” o prawa pracowników – oświadczyła szefowa CGT Sophie Binet. (PAP)

Idź do oryginalnego materiału