Połaniec: W niedzielę widowisko historyczne w wykonaniu Towarzystwa Kościuszkowskiego.

leliwa.pl 2 miesięcy temu

760 lat temu w 1264 r. trwało przenoszenie Połańca w miejsce, w którym dziś znajduje się dzisiejszy rynek. Stary, pamiętający czasy Bolesława Chrobrego gród i dawne miasto osunęły się do Wisły po podmyciu skarpy. Gród kasztelański przy ujściu rzeki Czarnej został spalony przez Tatarów w 1241 roku. Przebywający na polowaniu w dworku myśliwskim pod Osiekiem książę Bolesław Wstydliwy wydał dokument potwierdzający przywileje dla odbudowującego się miasta. Akt wtórnej lokacji Połańca podpisany został w dniu 18 lipca 1264 roku. Przywilej otrzymał wójt Mikołaj, syn zasłużonego dla poprzedniego władcy wójta Bartłomieja, a świadkami byli mieszkańcy miasta.

Tak ważna dla miasta rocznica zainspirowała Towarzystwo Kościuszkowskie, by przy finansowym wsparciu ENEA Elektrowni Połaniec i pod patronatem burmistrza Połańca Jacka Nowaka odtworzyć to wydarzenie w formie widowiska historycznego.

W niedzielę 21 lipca o godz. 16.00 w centrum historycznego Połańca, na brzegu rzeki Czarnej przy kościele św. Marcina powstanie obóz polowy księcia Bolesława Wstydliwego. Będą pokazy walk wojów, łucznicze popisy Tatarów oraz wiele innych rycerskich atrakcji. Przygotowane zostaną scenki, które przybliżą widzom zarówno życie w średniowiecznym mieście, jak i fakty i ciekawostki z historii połanieckiego grodu. Widowisko zakończy inscenizacja nadania praw lokacyjnych Wójtowi Mikołajowi przez księcia Bolesława Wstydliwego.

Idź do oryginalnego materiału