Polacy zajęli jasne stanowisko w zakresie ewentualnego zniesienia zakazu handlu w niedzielę

2 tygodni temu
Zdjęcie: polacy-zajeli-jasne-stanowisko-w-zakresie-ewentualnego-zniesienia-zakazu-handlu-w-niedziele


Polacy przywykli już do zakazu handlu w niedziele – to wniosek, który wypływa z najnowszego sondażu United Surveys przeprowadzonego na zlecenie Wirtualnej Polski. Wyniki badania dostarczają rzetelnego obrazu opinii publicznej w sprawie jednej z najbardziej dyskutowanych reform ostatnich lat.

Większość Polaków nie chce zmieniać obecnych przepisów

Respondentom zadano pytanie: „Czy Pana/i zdaniem zakaz handlu w niedziele powinien zostać zmodyfikowany?”. Wyniki sondażu wskazują, iż większość Polaków popiera obecne przepisy. Aż 54,5 proc. badanych uznało, iż regulacje dotyczące zakazu handlu w niedziele są odpowiednie i nie wymagają zmian. Tylko 41,6 proc. uczestników sondażu opowiedziało się za modyfikacją ustawy.

Spośród zwolenników zmian, 27,1 proc. uważa, iż przynajmniej dwie niedziele w miesiącu powinny być handlowe, natomiast jedynie 14,5 proc. badanych chce całkowitego zniesienia zakazu. Pozostałe 3,9 proc. respondentów nie miało sprecyzowanego zdania w tej kwestii.

Podział polityczny w podejściu do zakazu handlu

Wyniki sondażu pokazują także, iż podejście do zakazu handlu w niedziele jest silnie uzależnione od preferencji politycznych. Sympatycy partii rządzącej – Prawa i Sprawiedliwości oraz Konfederacji – najczęściej opowiadają się za utrzymaniem obecnych przepisów. Z kolei wyborcy koalicji rządzącej oraz część opozycji głośniej domagają się wprowadzenia zmian.

Historia zakazu handlu w niedziele

Przepisy wprowadzające zakaz handlu w niedziele zaczęły obowiązywać 1 marca 2018 r. Reforma była wprowadzana stopniowo, a od 2020 r. zakaz obejmuje wszystkie niedziele w roku z wyjątkiem siedmiu. W 2024 r. handlowe niedziele przypadają jeszcze na 30 czerwca, 25 sierpnia, 15 grudnia i 22 grudnia.

Zgodnie z przepisami spod zakazu wyłączone są m.in. cukiernie, lodziarnie, stacje paliw i kwiaciarnie. Otwarte mogą być również sklepy spożywcze, pod warunkiem iż obsługuje w nich klientów ich właściciel.

Co oznaczają wyniki sondażu dla przyszłości zakazu handlu?

Najnowsze wyniki sondażu są wyraźnym sygnałem dla rządzących. Pokazują, iż większość Polaków zaakceptowała obowiązujące przepisy i nie widzi potrzeby ich zmiany. Przeciwnicy reformy stanowią mniejszość, a ich postulaty dotyczą głównie wprowadzenia częściowych zmian, takich jak umożliwienie handlu w wybrane niedziele.

W obliczu zbliżających się wyborów parlamentarnych kwestia zakazu handlu w niedziele może jednak powrócić na polityczną agendę. Czy rządzący zdecydują się na modyfikację przepisów, aby przyciągnąć nowych wyborców? Odpowiedź na to pytanie będzie zależeć od dalszych debat politycznych oraz opinii społecznej.

Podsumowanie

Zakaz handlu w niedziele pozostaje tematem budzącym emocje, ale najnowszy sondaż pokazuje, iż większość Polaków przywykła do obecnych regulacji. Wyniki badania mogą być najważniejsze w kształtowaniu przyszłej polityki rządowej w tej sprawie. Dla rządzących oznacza to konieczność balansowania pomiędzy oczekiwaniami większości społeczeństwa a postulowanymi zmianami.

Read more:
Polacy zajęli jasne stanowisko w zakresie ewentualnego zniesienia zakazu handlu w niedzielę

Idź do oryginalnego materiału