Polacy sfinansują emerytury Hindusom

1 dzień temu

W ubiegłym roku Polska podpisała z Indiami umowę o zabezpieczeniu społecznym. Podobnie jak inne tego typu umowy zakłada ona, iż sumuje się cudzoziemcom okresy pracy w Polsce i kraju pochodzenia. Polacy pracują w Indiach w śladowej ilości. Z drugiej strony, większość Hindusów w ogóle nie może liczyć na emeryturę w swoim kraju, gdyż nie ma tam przymusowego systemu ubezpieczeń społecznych. Otwiera im to zatem drogę do polskiej emerytury minimalnej i to tanim kosztem – wystarczy kilka przepracowanych dni w naszym kraju.

Polacy sfinansują emerytury Hindusom. Umowa międzynarodowa, która trafiła w celu ratyfikacji do warszawskiego Sejmu, przewiduje wzajemne honorowanie okresów pracy w obu krajach oraz unikanie podwójnego oskładkowania. Na mocy umowy możliwe będzie sumowanie okresów pracy obywateli obu krajów, co umożliwi im uzyskanie minimalnej emerytury w Polsce. Teoretycznie, takie porozumienia mają na celu ochronę interesów osób pracujących za granicą i zapewnienie ciągłości praw emerytalnych. W praktyce otwierają możliwość drenowania ZUS na dużą skalę przez cudzoziemców z Indii.

Władze warszawskie choćby nie kryją, iż taki jest cel umowy. W uzasadnieniu projektu otwarcie wskazano, iż na porozumieniu skorzystają przede wszystkim obywatele Indii, których – jak wynika z danych z 2024 roku – w polskim systemie ubezpieczeń społecznych zgłoszonych było już ponad 20 tysięcy. Dla porównania, liczba Polaków zamieszkałych w Indiach to zaledwie około… 200 osób.

Zasada zaliczania okresów ubezpieczenia przebytych w Indiach do stażu pracy uprawniającego do polskiej emerytury minimalnej budzi wątpliwości posłów opozycji, sprzeciwiających się niszczeniu polskich finansów publicznych i dotowania obywateli obcych krajów.

„To porozumienie bardzo podobne do niesławnej umowy polsko-ukraińskiej. Dzięki tamtej umowie finansujemy stale rosnącą grupę ukraińskich beneficjentów polskiego systemu emerytalnego, którym ZUS miesiąc w miesiąc dopłaca do ukraińskiej emerytury tyle, żeby osiągnąć poziom polskiej emerytury minimalnej. choćby jeżeli obywatel Ukrainy w Polsce przepracował zaledwie kilka lat, kilka miesięcy albo choćby tylko kilka dni. Teraz to samo może nas czekać na kierunku indyjskim” – napisał Michał Wawer z Konfederacji.

Rzeczywiście – w teorii, aby otrzymać polską emeryturę minimalną, a więc emeryturę o gwarantowanej wysokości bez względu ile zgromadzono składek, trzeba legitymować się stażem ubezpieczeniowym wynoszącym co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn. jeżeli ktoś taki staż posiada, to choćby gdy odprowadzał niskie składki, ma zagwarantowana minimalną emeryturę. w tej chwili to 1878,91 zł.
W praktyce, te przepisy obowiązują wyłącznie Polaków. Dzięki lukom w prawie, cudzoziemcom, do uzyskania minimalnej, polskiej emerytury (konkretnie dopłaty do emerytury własnego kraju, tak aby, wynosiła równowartość emerytury polskiej) wystarczy przepracować w Polsce zaledwie jeden dzień. W sytuacji, gdy Hindusi w ogóle nie mają emerytur, będą otrzymywać 100% polskiej emerytury minimalnej, po przepracowaniu zaledwie jednego dnia w naszym kraju.
NASZ KOMENTARZ: III RP to zaiste mocarstwo humanitarne.
Polecamy również: Brytyjski premier wycofuje się z twierdzenia, iż mężczyzna może być kobietą
Idź do oryginalnego materiału