Najnowszy sondaż IBRiS przeprowadzony na zlecenie „Rzeczpospolitej” ukazuje różne opinie Polaków na temat gotowości polskiej armii do obrony kraju przed ewentualną agresją z zewnątrz. Większość badanych jest przekonana, iż wojsko jest odpowiednio przygotowane, ale pojawiają się również głosy krytyki. Sprawdźmy, jak kształtują się te opinie.
Według wyników sondażu, 54,6 proc. ankietowanych uważa, iż polska armia jest gotowa do obrony kraju. Wśród nich jedynie 1,6 proc. jest absolutnie przekonanych o jej „zdecydowanie dobrym” przygotowaniu. Wynik ten pokazuje, iż wielu Polaków ma zaufanie do zdolności obronnych naszego wojska, choć wciąż można zauważyć pewną ostrożność w pełnym wyrażaniu entuzjazmu.
Krytyczne głosy w społeczeństwie na temat obrony kraju
Nieco inny obraz rysuje się wśród osób, które mają wątpliwości co do zdolności wojska do obrony. Aż 29,6 proc. respondentów uważa, iż armia nie jest przygotowana, z czego 7,9 proc. jest przekonanych, iż jej gotowość jest „zdecydowanie niewystarczająca”. To istotna część społeczeństwa, która wyraża obawy co do bezpieczeństwa kraju w przypadku potencjalnego zagrożenia.
Badanie wykazało także związek między opiniami na temat gotowości wojska a preferencjami politycznymi. Co ciekawe, największe zaufanie do sił zbrojnych wyrażają zwolennicy dzisiejszej opozycji – Prawa i Sprawiedliwości (PiS) oraz Konfederacji (57 proc.). Wśród sympatyków koalicji rządowej ocena ta jest nieco niższa i wynosi 54 proc. Co drugi niezdecydowany wyborca (50 proc.) także wierzy w gotowość armii, choć aż 40 proc. tej grupy wyraża krytykę wobec przygotowań obronnych.
Kobiety bardziej ufają wojsku
Interesującym aspektem wyników sondażu jest wyraźna różnica w postrzeganiu armii przez kobiety i mężczyzn. Aż 66 proc. kobiet ocenia przygotowanie wojska pozytywnie, podczas gdy wśród mężczyzn odsetek ten wynosi 45 proc. To może świadczyć o większym zaufaniu kobiet do instytucji państwowych lub o odmiennych kryteriach oceny gotowości do obrony kraju.
Jeśli spojrzymy na oceny w kontekście grup wiekowych, największe zaufanie do armii mają 30-latkowie – aż 67 proc. z nich ocenia ją pozytywnie. Jednak w grupie wiekowej 18–29 lat sytuacja wygląda zgoła inaczej. Aż 63 proc. młodych osób uważa, iż wojsko nie jest przygotowane do obrony przed agresją, co może wskazywać na mniejsze zaufanie tej grupy wiekowej do sił zbrojnych lub większą krytyczność wobec ich stanu.
Czy miejsce zamieszkania ma znaczenie?
Mieszkańcy mniejszych miast wydają się najbardziej przekonani o gotowości wojska. Aż 73 proc. z nich ocenia armię pozytywnie, co może świadczyć o większym poczuciu bezpieczeństwa lub zaufaniu do sił obronnych w tych społecznościach. W dużych miastach i wśród osób lepiej wykształconych opinie są bardziej zróżnicowane.
Wyniki sondażu sugerują również, iż źródła informacji mogą wpływać na postrzeganie gotowości armii. Osoby czerpiące wiedzę o świecie z „Faktów” TVN (65 proc.) oceniają przygotowanie wojska pozytywnie. Z kolei widzowie TV Republika wyrażają najbardziej krytyczne opinie – aż 60 proc. z nich ocenia stan wojska negatywnie. Wskazuje to na istotną rolę mediów w kształtowaniu opinii społecznej na temat obronności kraju.
Czytaj więcej: Zakaz telefonów w szkołach? Polacy mówią „tak”
aw