Pokonał kartele modlitwą i wojskiem. Ranking potwierdza słowa prezydenta Salwadoru

4 godzin temu

Prezydent Salwadoru nie ma wątpliwości, iż walcząc z kartelami, deklarującymi się otwarcie jako satanistyczne, jego rząd „wygrał walkę duchową”. Każde posiedzenie sztabu kryzysowego rozpoczynało się wspólną modlitwą, podczas gdy wojsko kontynuowało akcję bezwzględnej pacyfikacji najgroźniejszych przestępców. Najnowszy ranking w kwestii bezpieczeństwa potwierdza słowa prezydenta Nayiba Bukele.

Z sondażu firmy Gallup wynika słynący do niedawna z dużej liczby zabójstw Salwador znalazł się w czołówce państw pod względem poczucia bezpieczeństwa – podał w czwartek portal Głos Ameryki. Zaznaczono jednak, iż twarda rozprawa z gangami upodobniła ten kraj do państwa policyjnego.

Wytoczona przez prezydenta Nayiba Bukelego wojna z grupami przestępczymi, nazywanymi „pandillas”, zyskała uznanie wielu mieszkańców i inspirowała podobne działania innych rządów, ale wzbudziła też poważne zaniepokojenie obrońców praw człowieka i instytucji międzynarodowych.

Na pytanie, czy „czujesz się bezpiecznie, chodząc samemu w nocy po okolicy, w której mieszkasz”, odpowiedzi twierdzącej udzieliło 88 proc. ankietowanych Salwadorczyków – wynika z najnowszego sprawozdania Gallupa, dotyczącego 2023 roku.

Środkowoamerykański kraj, który dawniej utożsamiano z przestępczością i zabójstwami, po raz pierwszy znalazł się w czołówce „najbezpieczniejszych” – podkreślono w opisie wyników sondażu.

„Choć kraj ten zmierza w stronę państwa policyjnego, walka rządu z gangami, w ramach której do więzień trafiło blisko 2 proc. ludności kraju, uczyniła go bezpieczniejszym. Wskaźniki zabójstw w Salwadorze należą teraz do najniższych na zachodniej półkuli” – napisano.

Wyższy odsetek osób czujących się bezpiecznie odnotowano w Kuwejcie, Singapurze, Norwegii, Arabii Saudyjskiej, Tadżykistanie, Słowenii i ZEA, a wśród mieszkańców Czarnogóry był on taki sam jak w Salwadorze.

Na drugim końcu rankingu znalazł się natomiast Ekwador, gdzie poczucie bezpieczeństwa zadeklarowało tylko 27 proc. respondentów. Południowoamerykański kraj odnotował w ostatnich latach znaczny wzrost brutalnej przestępczości, a w styczniu br. prezydent Daniel Noboa skierował wojsko do walki z gangami narkotykowymi.

Źródło: PAP

Zamach na oświatę w Polsce. Nadchodzi Europejski Obszar Edukacyjny

Idź do oryginalnego materiału