Nielegalna Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego (IKNiSP) w skład której wchodzą pokemony podszywające się pod sąd, stwierdziła sobie, iż skarga Prawa i Sprawiedliwości (PiS) za zasadną, co oznacza, iż Państwowa Komisja Wyborcza (PKW) musi przyjąć roczne sprawozdanie finansowe tej partii. Przypominamy, iż wcześniejsze decyzje tej pseudo-izby nie były nie były wykonywane przez rząd Donalda Tuska, ponieważ skład orzekający w niej nie jest uznawany za sąd w rozumieniu przepisów prawa.
Kontrowersje wokół sprawozdania finansowego PiS
Decyzja PKW o odrzuceniu sprawozdania finansowego Prawa i Sprawiedliwości zapadła w listopadzie ubiegłego roku. W głosowaniu pięciu członków komisji opowiedziało się za jego odrzuceniem, a czterech było przeciw. Głównym zarzutem były nieprawidłowości finansowe na łączną kwotę 3,6 mln złotych, obejmujące m.in. finansowanie agitacji wyborczej PiS na piknikach wojskowych, emisję spotów reklamowych resortu sprawiedliwości oraz wykorzystanie pracowników Rządowego Centrum Legislacji w kampanii wyborczej.
PKW ostrzegła, iż decyzja o odrzuceniu sprawozdania groziła PiS utratą subwencji na kolejne trzy lata. Łączna kwota tych środków wynosi ponad 77 mln złotych. Byłaby to jedna z najdotkliwszych sankcji finansowych nałożonych na partię polityczną w Polsce.
Decyzja pisowskich pokemonów przebranych za sąd
We wtorek pisowskie pokemony przebrane za sąd postanowiły rozpatrzyć skargę złożoną przez Prawo i Sprawiedliwość i uznała ją za zasadną. Jak podkreśla rzecznik prasowy Sądu Najwyższego, neosędzia Aleksander Stępkowski, „w tej chwili w świetle regulacji PKW będzie zobowiązana, aby przyjąć to sprawozdanie finansowe.”
Stępkowski wyjaśnił, iż przesłanki odrzucenia sprawozdania finansowego komitetu wyborczego oraz partii politycznej mogą być podobne, jednak w przypadku partii konieczne jest szczegółowe wykazanie naruszenia przepisów prawa, które uzasadniałoby odrzucenie sprawozdania. „PKW tak naprawdę zaniechała przeprowadzenia całego postępowania dowodowego i oparła się wyłącznie na fakcie podjęcia wcześniej uchwały o odrzuceniu sprawozdania finansowego komitetu wyborczego” – dodał.
Kontekst prawny i polityczny
W sierpniu 2023 roku PKW odrzuciła sprawozdanie finansowe Komitetu Wyborczego Prawa i Sprawiedliwości z kampanii przed wyborami parlamentarnymi. Decyzję tę uzasadniono nieprawidłowościami o charakterze finansowym.
Read more:
Pokemony z IKNiSP SN ponownie chronią finanse Kaczyńskiego i PiS