Poilievre chce w Kanadzie wewnętrznego wolnego rynku

goniec.net 2 miesięcy temu

Lider Partii Konserwatywnej Pierre Poilievre powiedział w poniedziałek, iż jeżeli zostanie premierem, wdroży plan mający na celu pobudzenie handlu wewnętrznego w Kanadzie, który według niego zwiększy produkt krajowy brutto (PKB) kraju o ponad 200 miliardów dolarów.

Poilievre uznał, iż decyzja Trumpa o nałożeniu 25-procentowych ceł na większość kanadyjskich towarów importowanych i 10-procentowych na towary importowane z Kanady jest „sygnałem ostrzegawczym” sygnalizującym, iż nadszedł czas, aby prowincje współpracowały w celu ulepszenia przepływu handlu w kraju.

„Kanadyjczycy będą oczekiwać, iż przywódcy polityczni zrobią wszystko, co konieczne, aby nasz kraj był bardziej samowystarczalny i mniej zależny od Amerykanów. Zaczyna się to od handlu w kraju” – powiedział Poilievre w oświadczeniu.

Partia Konserwatywna stwierdziła, iż ​​chociaż zwiększenie handlu wewnętrznego nie wystarczy, aby zrekompensować straty gospodarcze spowodowane taryfami Trumpa, to „sprawi, iż Kanada będzie mniej zależna od sił i państw pozostających poza naszą kontrolą”.

Plan składa się z czterech głównych części:

  • Zorganizowanie spotkania z premierami Kanady w ciągu 30 dni od objęcia urzędu premiera w celu omówienia zniesienia barier handlowych.
  • Opracowanie krajowej normy dla przepisów dotyczących transportu ciężarowego, aby zachęcić do wymiany wschód-zachód bardziej niż północ-południe.
  • Utworzenie kwalifikacji zawodowych, uznawanych we wszystkich prowincjach, które umożliwią lekarzom, pielęgniarkom i inżynierom pracę w dowolnym miejscu w kraju.
  • Oferowanie „bonusu wolnego handlu” prowincjom, które zniosą bariery handlowe. Poilievre powiedział, iż bonus będzie finansowany z przychodów uzyskanych ze zwiększonej aktywności handlowej, która ma miejsce po zniesieniu barier handlowych.
    „Bariery międzyprowincjonalne są destrukcyjne. Niszczą miejsca pracy, podnoszą ceny dla konsumentów” – powiedział Poilievre w niedzielę w Vancouver. „Zburzmy je i stańmy się prawdziwie wolnorynkową gospodarką”.

Według raportu Międzynarodowego Funduszu Walutowego z 2019 r . w Kanadzie występują cztery kategorie barier handlowych

  • Bariery naturalne, takie jak warunki geograficzne.
  • Bariery zakazowe, takie jak ograniczenia sprzedaży alkoholu.
  • Bariery techniczne, takie jak normy dotyczące masy pojazdów.
  • Bariery regulacyjne, takie jak wymogi licencyjne i dokumentacyjne.

Kanada podjęła krok w kierunku zniesienia tych barier w 2017 r., kiedy wszystkie prowincje, terytoria i rząd federalny podpisały Kanadyjską Umowę o Wolnym Handlu (CFTA), która ustanowiła formalny i wiążący proces mający na celu zniesienie istniejących barier handlowych.

Umowa dotyczy całego handlu międzyprowincjonalnego, ale wynegocjowano szczegółową listę wyłączeń dla każdej prowincji i terytorium — wiele z nich istnieje do dziś. Według raportu Montreal Economic Institute (MEI) w 2023 r. było łącznie 245 wyłączeń we wszystkich prowincjach i terytoriach.

Konserwatyści twierdzą, iż umowę oraz jej liczne wyjątki należy dopracować, aby handel w kraju mógł przebiegać swobodnie.

We need a new trading partner.

This country is the one pic.twitter.com/gACSxsa7Ww

— Pierre Poilievre (@PierrePoilievre) February 3, 2025

Idź do oryginalnego materiału