Wodowanie łodzi, pokazy tresury psów policyjnych, zasad udzielania pierwszej pomocy i mnóstwo waty cukrowej – to atrakcje pikniku nad zalewem w Cedzynie, inaugurującego program Aktywni Błękitni w województwie świętokrzyskim. Autorem programu są Wody Polskie.
Grzegorz Witkowski, wiceminister Infrastruktury mówił, iż projekt ma kilka ważnych zadań. Jednym z nich jest nauczenie młodych ludzi, jak bezpiecznie się zachować nad wodą.
– To program adresowany do dzieci i młodzieży. Na terenie województwa świętokrzyskiego każde miasto powiatowe, łącznie z Kielcami ma jakiś akwen, nad którym w wakacje lub w weekendy odpoczywają rodzice z dziećmi. Muszą być świadomi zagrożeń – podkreślał Grzegorz Witkowski.
Wiedzę na temat bezpieczeństwa nad wodą zdobywały między innymi Maja, Zosia, Łucja, Magda i Sara ze Szkoły Podstawowej w Masłowie. Jak zapewniały, doskonale wiedzą co robić, żeby nie narażać się na niebezpieczeństwo.
– Nie skakać na główkę, jeżeli jest płytko, zakładać kamizelkę ratunkową, nie wchodzić do wody kiedy jest czerwona flaga. Nie można wrzucać śmieci do wody, bo są niebezpieczne dla kaczek i innych zwierząt – mówiły dziewczyny.
Joanna Sasal, dyrektor departamentu komunikacji i edukacji wodnej w Wodach Polskich stwierdziła, iż kolejnym ważnym zadaniem programu Aktywni Błękitni jest oszczędzanie wody.
– Dzieci uczą się, iż myjąc zęby nie powinny przez cały czas mieć odkręconego kranu, a dorośli, iż nie warto betonować podwórka. Warto zbierać deszczówkę, starać się ją zatrzymać. Klimat się zmienia i problemy z brakiem wody będą się nasilać. Chcemy pokazać jak można skutecznie oszczędzać wodę – powiedziała Joanna Sasal.
Jak dodała dyrektor, w tej chwili w Polsce udaje się zatrzymać 8 procent opadów deszczu. Tymczasem w Hiszpanii jest to aż 40 proc.