Podżeganie do zabójstwa ?
Od 1 grudnia jest przewodniczącym Europejskiej Partii Ludowej. Jest zatem politykiem znanym i rozpoznawalnym zarówno w Europie jak i na świecie. Zaledwie kilka dni po objęciu stanowiska przewodniczącego EPL, 5 grudnia 2019 roku, Donald Tusk umieścił na Twitterze, na oficjalnym profilu przewodniczącego partii EPL, poniższe zdjęcie:
Donald Tusk w geście wskazującym a przyłożenie pistoletu celuje w plecy Donalda Trumpa
W grudniu 2019 roku Donald Trump był urzędującym Prezydentem Stanów Zjednoczonych. Jego kadencja wygasła rok później, po wyborach z listopada 2020 roku. Już wtedy, w grudniu 2019 roku, fakt zamieszczenia przez Tuska tego zdjęcia odbił się szerokim echem, nie tylko w polskich, ale także zagranicznych mediach. Portal gazety wyborczej, z dającą się odczuć dezaprobatą dla zamieszczonego zdjęcia, przytaczał komentarz jednego z dziennikarzy: „Są żarty śmieszne i nietrafione. Ten z punktu widzenia dyplomacji jest tragiczny. Celować innemu politykowi w plecy?”
13-tego lipca 2024 roku w Butler w stanie Pensylwania dokonano zamachu na życie Donalda Trumpa. Zamachowiec strzelał z broni palnej celując w głowę. Donald Trump cudem uniknął śmierci. Czy uprawionym jest łączyć ze sobą dwa przedstawione powyżej fakty? Gdyby tego typu zdjęcie zamieścił na profilu widocznym dla grona najbliższych przyjaciół przysłowiowy Kowalski (z całym szacunkiem dla wszystkich osób noszących to nazwisko), to można by to uznać jedynie za niesmaczny żart. Ale zrobił to powszechnie znany polityk, na oficjalnym koncie przypisanym do piastowanej funkcji przewodniczącego europejskiej partii. Polityka to nie żarty, w polityce nie ma miejsca na żarty, szczególnie na żarty tego typu. Polityka to decyzje i konsekwencje tych decyzji. Uprawnionym zatem jest postawienie pytania, czy dokonany zamach był konsekwencją opublikowania tego zdjęcia?
W trosce o bezpieczeństwo, bezpieczeństwo nie tylko polityków ale także poszczególnych państw, przede wszystkim w trosce o bezpieczeństwo Polski należy spytać:
- Czy polski Sejm uchyli immunitet Donalda Tuska?
- Czy polscy prokuratorzy przesłuchają Donalda Tuska na okoliczność podżegania do zabójstwa?
- Czy w ramach pomocy prawnej polska prokuratura umożliwi stronie amerykańskiej przeprowadzenie śledztwa wyjaśniającego ewentualne związki między opublikowanym zdjęciem a działaniem zamachowców?
Polityka to nie żarty, polityk powinien ponosić konsekwencje swoich działań, także tych, nie do końca przemyślanych, z pozoru niewinnych. Powinien. Chyba iż chroni go coś więcej niż immunitet.
Marcin Bogdan