Podsumowanie debaty o dekarbonizacji przemysłu stalowego w Brukseli

10 godzin temu

24 września w siedzibie Stałego Przedstawicielstwa RP przy UE w Brukseli odbyło się spotkanie zorganizowane przez Instrat, poświęcone dekarbonizacji przemysłu stalowego. Wydarzenie, zatytułowane Clean steel made in Europe, in Poland too? How to remain globally competitive and include the CEE perspective?, miało na celu omówienie przyszłości przemysłu stalowego w kontekście konkurencyjności europejskiej gospodarki oraz roli Europy Środkowo-Wschodniej, zwłaszcza Polski, w tym procesie. Prezes Instratu, Michał Hetmański, zaprezentował nową analizę kosztów produkcji zdekarbonizowanej stali, przedstawiając rekomendacje dla polskich decydentów.

Modelowanie kosztów produkcji zdekarbonizowanej stali

W swojej prezentacji Michał Hetmański podkreślił, iż produkcja stali w Polsce nie nadąża za krajowym popytem, a technologie nisko- i zeroemisyjne, jak wykorzystanie wodoru w procesie bezpośredniej redukcji żelaza(DRI-EAF + H2) czy technologie wychwytywania dwutlenku węgla (CCS), nabierają znaczenia w Europie. Zaznaczył potrzebę pilnych inwestycji w te rozwiązania, wskazując na konieczność wsparcia infrastruktury towarzyszącej, regulacji i finansowania. Kluczowym czynnikiem jest obniżenie cen energii elektrycznej dla przemysłu – są one istotne dla wszystkich technologii czystej stali.

Debata pokazała różne perspektywy

Debata zgromadziła szerokie grono interesariuszy, w tym przedstawicieli Komisji Europejskiej, konfederacji związkowej industriAll Europe, Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Stali EUROFER oraz niemieckiego think tanku Agora Energiewende. Dyskusja koncentrowała się na wyzwaniach i szansach związanych z transformacją sektora stalowego w Europie Środkowo-Wschodniej, gdzie Polska pozostaje w tyle w stosunku do państw zachodnich, takich jak Niemcy czy Szwecja, w zakresie wdrażania zielonych technologii. Prelegenci zgodzili się, iż brak dekarbonizacji w tym regionie może osłabić jego konkurencyjność, prowadząc do zwiększenia importu stali i zamykania zakładów oraz niesprawiedliwej transformacji.

Wydarzenie zakończyło się apelem o pilne podjęcie decyzji dotyczących przyszłości przemysłu stalowego w Polsce, z nadzieją, iż rekomendacje think tanków wpłyną na działania rządu. Pełne wyniki badania Instratu zostaną niedługo opublikowane w nadchodzącym Instrat Policy Paper jeszcze w październiku.

Obejrzyj nagranie

Idź do oryginalnego materiału