Podpisano umowę na budowę w Polsce elektrowni atomowej

1 rok temu

Premier Mateusz Morawiecki wziął udział w uroczystym podpisaniu umowy między spółką Polskie Elektrownie Jądrowe S.A. a konsorcjum amerykańskich firm Westinghouse i Bechtel. Pierwsza elektrownia atomowa zostanie zbudowana na Pomorzu.

Premier Mateusz Morawiecki wziął udział w uroczystym podpisaniu umowy między spółką Polskie Elektrownie Jądrowe S.A. a konsorcjum amerykańskich firm Westinghouse i Bechtel. Prace projektowe i przygotowawcze zostaną poprowadzone przez spółkę Polskie Elektrownie Jądrowe w ścisłej współpracy z firmami z USA.

Premier @MorawieckiM podczas podpisania umowy pomiędzy Polskimi Elektrowniami Jądrowymi a konsorcjum spółek Westinghouse i Bechte w Arkadach Kubickiego: Dzisiaj podpisujemy umowę dot. budowy pierwszej w Polsce elektrowni atomowej. Ta elektrownia atomowa cementuje współpracę… pic.twitter.com/X9CYEF8NBc

— Kancelaria Premiera (@PremierRP) September 27, 2023

Jak wskazuje premier projekt i budowa pierwszej polskiej elektrowni jądrowej będą realizowane w ścisłej współpracy z amerykańskimi partnerami. Westinghouse i Bechtel to firmy, które posiadają niezbędne technologie i doświadczenie, aby stworzyć w Polsce nowoczesną i bezpieczną elektrownię jądrową. W budowie będą także uczestniczyć polskie firmy. Umowa przewiduje zaangażowanie polskiego przemysłu i polskich przedsiębiorców.

Negocjacje z amerykańskimi firmami realizowane są od ponad roku. Pod koniec września ubiegłego roku pisaliśmy o spotkaniu minister klimatu i środowiska Anną Moskwą spotkał się ambasador USA Mark Brzeziński oraz z prezesem, Westinghouse Polska Mirosławem Kowalikiem, podczas którego strona amerykańska przekazała „Raport koncepcyjno-wykonawczy w zakresie współpracy w obszarze Cywilnej Energetyki Jądrowej”. Dokument tworzył ramy dla współpracy strategicznej pomiędzy USA a Polską w zakresie cywilnej energetyki jądrowej.

Raport został sporządzony przez firmy Westinghouse i Bechtel z USA. Przeprowadził one szczegółowe badania mające na celu dopasowanie technologii AP1000 do oczekiwań Polskiego Programu Energetyki Jądrowej i Polskich Elektrowni Jądrowych. Ostateczna wersja raportu była poddana dokładnej ocenie ekspertów i uznana za pełną przez dwustronny komitet sterujący pod przewodnictwem wiceministra klimatu i środowiska Adama Guibourgé-Czetwertyńskiego oraz Sekretarza Andrew Light’a z amerykańskiego Departamentu Energii.

Z kolei już pod koniec września 2022 r. koncern Westinghouse ustalił, iż wkład Polski przy budowie reaktorów atomowych wyniesie ponad 50 procent. Amerykański koncern Westinghouse oszacował, iż polski wkład w budowę 6 reaktorów AP1000 przekroczy 50 procent. Przedstawiciele koncernu spotkali z ponad 500 firmami, oceniono ich możliwości. Ostatecznie amerykanie wybrali 34 polskich podmiotów,z którymi podpisano umowy oraz memoranda. Wiceprezes Durham w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej podkreśla, iż inne firmy nie straciły szansy uczestnictwa w projekcie. Te, z którymi podpisano memoranda mają bardzo wysokie kwalifikacje, ale koncern będzie dalej poszukiwał innych firm do potencjalnej współpracy.

Wiceprezes stwierdził, iż o ile amerykańska oferta zostanie wybrana przez polski rząd i aby utrzymać harmonogram, przewidujący uruchomienie pierwszego reaktora w 2033 r., bardzo szybko, w choćby w ciągu tygodnia firma jest w stanie podpisać tzw. kontrakt usługowy.

Typowo obowiązuje on przez rok-dwa i pozwala zacząć już pewne prace, nie czekając na podpisanie ostatecznego kontraktu na cały projekt. Na mocy tego kontraktu usługowego można zacząć przygotowanie placu budowy, planowanie prac budowlanych, rozpoczęcie procedur licencyjnych w dozorze jądrowym. Ten kontrakt usługowy to dość prosta umowa, zwykle nie dotyczy np. zakupów i dostaw najważniejszych elementów - wiceprezes Westinngouse David Durham.

Wiceprezes koncernu podczas wywiadu powiedział również, iż firma wydała ponad 10 mln dolarów na sporządzenie bardzo szczegółowego, wiarygodnego szacunku kosztów i harmonogramu dla 6 reaktorów AP1000 dla Polski. Propozycja amerykańska jest jest zgodna z raportem Massachusetts Institute of Technology z marca 2022 r., gdzie stwierdzono, iż wspomniane urządzenia są najtańszym dostępnym reaktorem na rynku.

narodowcy.net/gov.pl

Idź do oryginalnego materiału