W Ciężkowicach otwarto ścieżkę w koronach drzew. W najwyższym punkcie ma ponad 20 metrów wysokości.
Nowa atrakcja turystyczna w pierwszym dniu przyciągnęła tłumy, tym bardziej iż można było wejść za darmo.
Jak podkreślała podczas oficjalnego otwarcia ścieżki Marta Malec-Lech z Zarządu Województwa Małopolskiego, teraz trzeba zadbać o to, by inwestycja nie stała się jednorazowym punktem odwiedzin.
– Myślę, iż to projekt tak innowacyjny, iż będzie to duża atrakcja, ale promocja tego miejsca będzie kluczowa. Im więcej będziemy zachęcać, by tu przybywać, tym projekt bardziej się rozwinie i będzie wizytówką. Biorąc pod uwagę, iż ścieżka będzie przeznaczona też dla ludzi młodych, jeżeli w roku szkolnym nauczyciele skorzystają z tego projektu, to będą tu także odbywać się zajęcia z przyrody.
Wśród pierwszych gości był m.in. Tomasz Szczepanik. Dla lidera grupy Pectus to rodzinne strony, bo urodził się w pobliskich Bogoniowicach. Teraz przebywa tu z rodziną na urlopie.
– Spędziłem całe dzieciństwo z braćmi na tzw. 'naszej górce’, więc serce mocniej bije jak wracam w rodzinne strony. Mój zawód sprawia, iż podróżujemy po Polsce i świecie, ale jak to mówią 'ciągnie do korzeni’ i bardzo się cieszę, iż mogę tu być z lokalną społecznością i otwierać ścieżkę. A to tylko jeden z elementów, którymi gmina może się pochwalić – mówił wokalista Tomasz Szczepanik.
Burmistrz Stanisław Kuropatwa podkreśla, iż gmina mocno inwestuje w turystykę, aby przyciągnąć nie tylko okolicznych mieszkańców. Park Zdrojowy, Skamieniałe Miasteczko, Muzeum Przyrodnicze, a teraz ścieżka w koronie drzew mają sprawić, iż okolice odżyją turystycznie i gospodarczo.
– To kolejna atrakcja, kosztowna inwestycja. Edukacyjna ścieżka w koronie drzew powstała po to, by podziwiać krajobraz naszego Pogórza Ciężkowickiego, naszą florę i faunę oraz drzewostan. Dzięki temu turyści będą mogli wypocząć i mile spędzić czas w Ciężkowicach.
Ścieżka ma ponad kilometr długości i po komplikacjach spowodowanych pandemią jej koszt wzrósł do 30 milionów złotych. Większość sfinansowała Unia Europejska, przekazując 17 mln w ramach 'Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020”. Kolejne 5 mln dołożył Urząd Marszałkowski. Czynna jest codziennie od 8:00 do 18:00. Bilety w cenach: normalny 40 zł i ulgowy 35 zł. Mieszkańcy gminy Ciężkowice mają 50% rabatu za okazaniem dokumentu potwierdzającego zameldowanie.
Ciężkowicka ścieżka w koronach drzew prawie gotowa. Ceny za wejście budzą wątpliwości