Nowe inwestycje w gospodarkę odpadami na Podkarpaciu
Na Podkarpaciu powstanie siedem nowych Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK), a te już istniejące zostaną zmodernizowane i doposażone w nowoczesną infrastrukturę.
Wartość wszystkich zaplanowanych inwestycji przekracza 51 mln zł, z czego znaczna część to środki unijne pochodzące z programu Fundusze Europejskie dla Podkarpacia.
26 projektów z dofinansowaniem
Jak poinformowała Monika Maziarz, zastępca dyrektora Departamentu Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego, dofinansowanie otrzymało łącznie 26 projektów.
– Nabór nie ograniczał się tylko do budowy czy modernizacji PSZOK-ów. Skoncentrowaliśmy się także na działaniach wspierających selektywną zbiórkę odpadów komunalnych, szczególnie na terenach zabudowy wielorodzinnej, m.in. poprzez budowę specjalnych wiat – zaznaczyła Maziarz.
Nowe punkty w siedmiu miejscowościach
Nowe PSZOK-i powstaną w:
-
Tarnobrzegu
-
Domaradzu
-
Nowej Dębie
-
Radomyślu Wielkim
-
Stanach
-
Strzyżowie
-
Straszęcinie
Z kolei już istniejące punkty zostaną wyposażone w urządzenia do zbiórki m.in. szkła, metalu, plastiku, papieru i odpadów biodegradowalnych.
Centra napraw, foodsharing i „książkodzielnie”
Szczególnie innowacyjne rozwiązania planowane są w Mielcu. Tam utworzone zostaną tzw. centra ponownego użycia, w tym:
-
Foodsharing – społeczna lodówka na produkty spożywcze i gotowe posiłki,
-
Szafy do dzielenia się przedmiotami – przy ośmiu szkołach w mieście,
-
Książkodzielnie – cztery punkty do wymiany książek,
-
Punkt Napraw i Ponownego Użycia przy Zakładzie Utylizacji Odpadów Komunalnych.
Edukacja ekologiczna też ważna
Projekty obejmują także działania edukacyjne. W gminie Dydnia, na terenie PSZOK w Jabłonce, powstanie budynek edukacyjno-administracyjny z salą edukacyjną wyposażoną w tablice informacyjne. W ramach projektu planowane są też kampanie informacyjne i edukacyjne skierowane do mieszkańców.
Fundusze Europejskie dla Podkarpacia
Z programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia dofinansowanych zostanie łącznie 21 projektów na kwotę ponad 51 mln zł. Inwestycje mają na celu nie tylko usprawnienie systemu gospodarki odpadami w regionie, ale też promowanie idei gospodarki o obiegu zamkniętym i zwiększanie świadomości ekologicznej mieszkańców.