Wczoraj odbyła listopadowa sesja Rady Miejskiej. Radni podjęli uchwały w sprawie:
- Zbycia nieruchomości położonych w Ropczycach-Witkowicach. Na sprzedaż w drodze przetargu wystawiono nieruchomości niezabudowane z WZ o powierzchni 12, 45ara i 11,21 ara przy ul. Sucharskiego
- Określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości na 2025r. Pozostają bez zmiany, na dotychczasowym poziomie.
- Określenia wysokości stawek podatku od środków transportowych na rok podatkowy 2025. Pozostają bez zmiany, na dotychczasowym poziomie.
- Obniżenia średniej ceny skupu żyta, ogłoszonej przez Prezesa GUS za okres 11 kwartałów, będącej podstawą do ustalenia podatku rolnego na rok podatkowy 2025. Ustalony na poziomie ubiegłego roku, bez zmian.
- Zaciągnięcia zobowiązania na rok 2025 w wysokości 158 670zł na rozbudowę i przebudowę ulic Zielonej i Strażackiej.
- Pokrycia części kosztów gospodarowania odpadami komunalnymi z dochodów własnych niepochodzących z pobranej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi do wysokości 161 000zł.
Zdj. Miasto i Gmina Ropczyce
Przewodniczący Marek Misiura poinformował, iż do Rady Miejskiej i każdego radnego wpłynęła skarga na działalność spółki gminnej PUK oraz Burmistrza Ropczyc za brak odpowiedniego nadzoru właścicielskiego nad spółką, w zakresie przyłączenia odbiorców do sieci wodociągowej i kanalizacyjnej.
Skarga była przedmiotem analizy Komisji Skarg, Wniosków i Petycji. Przewodnicząca tej Komisji, Teresa Rachwał powiedziała, iż po wysłuchaniu wyjaśnień, zapoznaniu się z materiałami i po analizie skargi, Komisja uznała decyzję za bezzasadną. Radni przyjęli jednogłośnie uchwałę w sprawie sposobu załatwienia skargi.
SPRAWY RÓŻNE
Radny Andrzej Rachwał podziękował obecnemu i poprzedniemu burmistrzowi oraz pracownikom UM za przeprowadzenie zakupu nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego dla OSP Ropczyce-Śródmieście. Dotychczas w tej jednostce używany pojazd przekazano OSP Niedźwiada.
Radna Anna Wenc: podziękowała za wykonanie oświetlenia przejścia na ul. Zielonej oraz za upamiętnienie rocznicy stracenia Stanisława Dydo, żołnierza wyklętego. Przekazała prośbę od mieszkańców Śródmieścia o dodatkowe ławeczki na rynku i nasadzenia. Zgłosiła problem związany z parkowaniem autobusów przy dworcu – brak miejsca, pojazdy stoją na ulicy.
Radny Grzegorz Bielatowicz zwrócił się z prośbą o interwencję burmistrza w GDDKiA, która zakończyła inwestycję przy DK94, a lampy nie działają. Pytał, czy w budynku Przedszkola w Lubzinie, po wybudowaniu nowej placówki, mogłaby powstać biblioteka.
Radna Katarzyna Wójcik ponawia pytanie z poprzednich sesji: na jakim etapie jest wyjaśnienie sprawy związanej z wysypywaniem kamienia na tzw. Polny Gościniec.
Radna Łucja Drozd przekazała podziękowania od mieszkańców Niedźwiady za przekazanie wozu strażackiego. Zaprosiła na imprezę charytatywną w najbliższą niedzielę: Biegniemy dla Maksia.
Radny Bolesław Bujak odniósł się do planu budżetu na kolejny rok. Stwierdził, iż 98% inwestycji planowanych to punkty z jego kampanii wyborczej. 2% projektów
(postawienie masztu flagowego i remont fontanny) to zadania wyznaczone przez nową ekipę. Poddał analizie poszczególne części budżetu. W części dochodowej – budżet jest największy od lat. Z podatków wpłynie ok. 77 mln, a od tego roku te pieniądze, decyzją rządu, zostają w gminie. W części wydatkowej – wykazano, iż kwota ta będzie niewystarczająca, trzeba zaciągnąć pożyczki. Zwrócił się z propozycją, by zwyczajem z poprzednich kadencji, przeznaczyć 3 – 4 mln zł. na remonty dróg w sołectwach. Realizacja wielkich gminnych inwestycji nie powinna bowiem pozbawiać mieszkańców sołectw szansy na poprawę warunków funkcjonowania. Dodał, iż można przeznaczyć na to pieniądze zaoszczędzone w wyniku zamrożenia cen energii elektrycznej. Radny B. Bujak pytał również o spotkanie z przedstawicielem Wód Polskich w sprawie zabezpieczenia przeciwpowodziowego, które miało się odbyć w listopadzie.
Radna Teresa Rachwał podziękowała burmistrzowi za decyzje w sprawie remontu ulic Zielonej i Strażackiej, projektu wodno-kanalizacyjnego na ul. Św. Anny oraz chodnika przy ul. 3 Maja. Przekazała prośbę o radar – pomiar prędkości przy szkole na osiedlu Chechły.
Radna Maria Golenia przekazała prośbę mieszkańców o zwiększenie dotacji na Klub Seniora i Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze. Pytała również o możliwość zakupu samochodu dla OSP Witkowice. Prosiła o decyzje w sprawie przeczyszczenia przepustu przy ul. Mickiewicza oraz o podjęcie kroków w sprawie zmniejszenia natłoku samochodów na parkingu przy ARiMR.
Radny Jan Rydzik zwrócił uwagę na bezpieczeństwo mieszkańców osiedla Północ. Prosił o zamontowanie oświetlenia chodnika od ul. Broniewskiego do ul. Rataja oraz o lampę automatyczną na budynku TBS nr 17.
Radna Lidia Nykiel ponowiła prośby poprawę warunków drogowych w kierunku szkoły oraz orozwiązanie problemu zwiększonego natężenia ruchu na drodze z Łączek do Stobiernej. Chodzi o bezpieczeństwo pieszych, w tym dzieci. Droga jest wąska i nie ma poboczy. Prosiła również o decyzję w sprawie wycięcia zakrzaczeń przy barze Pod Górką i w kierunku Łączek Górnych.
Burmistrz Kazimierz Moskal odniósł się do wszystkich zapytań i próśb. jeżeli chodzi o budynek Przedszkola w Lubzinie, to wpłynęła prośba od OSP, by stworzyć w nim Dom Kultury. Decyzja będzie podjęta do końca sierpnia.
W sprawie spotkania z przedstawicielem Wód Polskich – miało się odbyć w Starostwie, bo problem dotyczy większości gmin powiatu, ale prośba wystosowana przez Starostę spotkała się z odmową. Spotkanie odbędzie się w UM, zaproszeni będą przedstawiciele gmin.
W sprawie projektu budżetu burmistrz powiedział: „Chcę kontynuować to, co dobre. Inwestycje są rozpoczęte, więc trzeba je zakończyć. (…)Bez gry politycznej trzeba realizować to, co najlepsze dla mieszkańców”.