Podatek od kota, czy psa: jak to działa w Polsce?

1 tydzień temu

Wydawałoby się, iż podatek od kota, czy psa to fikcja, ale w Polsce rzeczywiście istnieje. Choć nie dotyczy każdego, warto wiedzieć, jak to działa, aby uniknąć problemów z Urzędem Skarbowym.

W Polsce funkcjonuje podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC), który dotyczy także zakupu zwierząt domowych, takich jak psy i koty. Warto wiedzieć, iż kupując psa lub kota, należy odprowadzić 2% podatku od ceny zakupu.

Podatek od psa

W przypadku psów, podatek wynosi do 130 złotych. Dla np. cena zakupu psa wynosi 1000 złotych, to podatek wyniesie 20 złotych. Warto pamiętać, iż płatność podatku jest obowiązkowa, jeżeli sprzedawca wystawił paragon na znaczną kwotę.

Podatek od kota

W przypadku kotów, podatek również wynosi 2% ceny zakupu, ale jest liczony inaczej. Za kota, którego cena wynosi 1000 złotych, trzeba zapłacić 20 złotych podatku. Warto wiedzieć, iż jeżeli chcemy kupić rasowego kota za 6 tysięcy złotych, to do zapłacenia jest 120 złotych.

Czas na zapłatę

Mamy 14 dni na zapłatę podatku od momentu zakupu zwierzęcia. Warto pamiętać, iż Urząd Skarbowy nie będzie szczególnie interesował się tym, iż płacimy PCC za kota, ale lepiej unikać problemów.

Kto jest zwolniony z płacenia PCC?

Nie wszyscy są zobowiązani do płacenia PCC. Zwolnieni są ci, którzy:

* dostali kota w ramach darowizny,
* sprzedawca wystawił fakturę VAT,
* adoptowali zwierzę, lub
* przygarnęli je

Kary za niepłacenie PCC

Kary za niepłacenie PCC mogą być wyjątkowo wysokie, sięgając choćby 93 tysięcy złotych. Chociaż Urząd Skarbowy nie nałoży kary w wysokości 90 tysięcy złotych za kota, którego kupiliśmy za 200 zł, warto unikać problemów.

Warto wiedzieć, iż płacenie PCC jest obowiązkowe, aby uniknąć problemów z Urzędem Skarbowym. Dlatego przed zakupem zwierzęcia, warto sprawdzić, czy sprzedawca wystawił paragon, i czy jest on obowiązkowy do płacenia PCC.

Według danych GUS, w 2020 roku w Polsce było około 7,5 miliona zwierząt domowych, z czego około 3,5 miliona to psy, a około 2,5 miliona to koty. Warto wiedzieć, iż tylko część z nich była kupiona w ramach formalnej transakcji, zatem tylko część właścicieli zwierząt jest zobowiązana do płacenia PCC.

Źródła:

* Ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych
* GUS – liczba zwierząt domowych w Polsce w 2020 roku

Idź do oryginalnego materiału