Podali termin wypłat 14. emerytury. Niektórzy nie dostaną ani grosza

1 tydzień temu
14. emerytura, znana powszechnie jako "czternastka", to jeden z dodatków przysługujących polskim emerytom. ZUS wypłaca pieniądze większości świadczeniobiorców, ale obowiązują przy tym pewne ograniczenia. Wyjaśniamy, kto może spodziewać się dodatkowego zastrzyku gotówki i kiedy dokładnie to nastąpi.
Czternasta emerytura została zagwarantowana jako coroczne świadczenia w 2023 roku. Zgodnie z przepisami Rada Ministrów ma czas do 31 października, aby w drodze rozporządzenia określić termin wypłaty środków w danym roku. zwykle jednak następuje to wcześniej. W kwestii 2025 roku projekt rozporządzenia został opublikowany już kilka miesięcy temu. Świadczeniobiorcy z dłuższym stażem nie będą tym raczej zaskoczeni.


REKLAMA


Zobacz wideo Dwa wielkie mity o ZUS. "To się nazywa społeczeństwo, nie piramida finansowa"


Kiedy będzie wypłacona 14. emerytura 2025? Rząd podał terminy
Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie określenia miesiąca wypłaty 14. emerytury w 2025 roku został opublikowany na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów 20 maja tego roku. Rada Ministrów proponuje w dokumencie, aby Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazywał środki świadczeniobiorcom we wrześniu. Termin ten pozostałby zatem taki sam, jak w poprzednich latach. Biorąc pod uwagę fakt, iż "czternastki" są wypłacane wraz ze świadczeniem podstawowym, można się spodziewać, iż wypłaty nastąpią:


1 września (poniedziałek) - dla osób z wypłatami świadczenia 1. dnia miesiąca,
5 września (piątek) - dla osób z wypłatami świadczenia 5. i 6. dnia miesiąca,
10 września (środa) - dla osób z wypłatami świadczenia 10. dnia miesiąca,
15 września (poniedziałek) - dla osób z wypłatami świadczenia 15. dnia miesiąca,
19 września (piątek) - dla osób z wypłatami świadczenia 20. dnia miesiąca,
25 września (czwartek) - dla osób z wypłatami świadczenia 25. dnia miesiąca,


Jednocześnie należy przypomnieć, iż zasady wypłacania 14. emerytury są nieco bardziej złożone niż w przypadku "trzynastek".
Zobacz też: Te osoby mogą zapomnieć o rencie wdowiej. ZUS odrzucił 185 tys. wniosków


14 emerytura: dla kogo jest ten dodatek do emerytury? Część seniorów nie dostanie pieniędzy
13. emerytura trafia do wszystkich świadczeniobiorców w takiej samej kwocie równej najniższej emeryturze obowiązującej w danym roku. w tej chwili wynosi ona 1878,91 złotych brutto. Podobnie dzieje się z 14. emeryturą, przy czym tym razem jest to pełna kwota dodatku. Dostaną ją osoby, których dochód jest równy lub niższy niż 2900 złotych brutto. jeżeli próg ten zostanie przekroczony, ZUS zastosuje zasadę "złotówka za złotówkę" i wartość nadwyżki odejmie od "czternastki". Dodatek nie zostanie wypłacony w ogóle, o ile po odliczeniach byłby niższy niż 50 złotych. Wypłata następuje z urzędu, więc nie musimy składać dodatkowego wniosku.


Czternastej emerytury nie otrzymają także osoby, których prawo do świadczenia podstawowego będzie zawieszone w dniu poprzedzającym rozpoczęcie miesiąca wypłat (czyli w przypadku wypłat wrześniowych będzie to 31 sierpnia). Do takich sytuacji może dojść, jeżeli dana osoba przeszła na emeryturę przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego, ale wciąż pracuje i zarabia więcej niż 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Ponadto prawo do dodatku nie przysługuje wstecz. Oznacza to, iż jeżeli przejdziemy na emeryturę w tym roku, ale po 31 sierpnia, tegoroczna wypłata niestety nam przepadnie.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.


Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału