Pod Bydgoszczą powstanie fabryka amunicji. Inwestycja wpływa na port w Emilianowie

5 dni temu

Podkarpackie Zakłady Metalowe Dezamet, należące do Polskiej Grupy Zbrojeniowej mają otworzyć fabrykę amunicji pod Bydgoszczą, w rejonie Emilianowa. Plany dotyczące tej inwestycji wpływają na realizację terminala intermodalnego, który miał powstać przy magistrali węglowej i S10.

Na początku lipca poinformowano, iż Polska Grupa Zbrojeniowa otrzyma ponad 2,4 mld zł dofinansowania z Funduszu Inwestycji Kapitałowych, którego dysponentem jest Ministerstwo Aktywów Państwowych. Dzięki dofinansowaniu przyznanemu czterem spółkom – w tym Nitro-Chemowi – możliwa będzie zarówno dalsza rozbudowa, jak również powstanie nowej infrastruktury oraz linii technologicznych.

Tym samym realizowana będzie koncepcja zakładająca organizację trzech fabryk amunicji w ramach PGZ. Pozwoli to na zasadnicze zwiększenie potencjału produkcyjnego w zakresie materiałów i środków bojowych, w tym kluczowej w tej chwili amunicji kalibru 155 mm – poinformowało ministerstwo. Bydgoski producent materiałów wybuchowych otrzyma ponad 113 milionów złotych na zakup linii technologicznych do elaboracji amunicji.

  • S10. Wiemy, co powoduje opóźnienie wydania decyzji dla obwodnicy Torunia

Nieopodal Nitro-Chemu ma powstać jednak kolejna fabryka amunicji. Jak poinformował wojewoda Michał Sztybel, spółka Dezamet (również wchodząca w skład PGZ) wybrała rejon Emilianowa na nową inwestycje strategiczną dla bezpieczeństwa państwa. Producent uzbrojenia z siedzibą na Podkarpaciu otrzymał 1,3 miliarda złotych wsparcia ze wspomnianego funduszu dysponowanego przez MAP. W ramach strategii dywersyfikacji Dezamet postanowił ulokować nową fabrykę obok zakładu innego producenta.

PGZ wybrała rejon Emilianowa jako teren pod budowę nowej inwestycji. w tej chwili trwa etap negocjacji technicznych – potencjalny wykonawca ocenia teren pod kątem ryzyk, jakie widzi w tej lokalizacji. Spotkania odbędą się na dniach – przekazał w poniedziałek, 21 lipca wojewoda. Fabryka ma powstać dość gwałtownie – produkcja amunicji ma rozpocząć się w 2028 lub 2029 roku. Skorzysta na tym Nitro-Chem, który dostarczy trotyl do pocisków.

Fabryka amunicji Dezametu wpływa na plany budowy portu multimodalnego w Emilianowie

Ulokowanie zakładu w Emilianowie znacząco wpływa na dalsze losy zatrzymanego niedawno projektu budowy terminalu w Emilianowie. Węzeł przeładunkowy miał powstać w rejonie stacji na linii kolejowej nr 201, tzw. węglówce – pomimo posiadania decyzji środowiskowej Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa doprowadził jednak do działań zmierzających ku likwidacji spółki celowej. Jak podkreślił Sztybel, inwestycja Dezametu sprawi, iż terminal najpewniej będzie musiał powstać w oparciu o nową decyzję środowiskową.

Decyzja o utworzeniu fabryki wpłynie na kształt portu przeładunkowego. Decyzja środowiskowa będzie musiała być dostosowana do wymagań transportu związanego z nowym zamierzeniem. W kwestii Emilianowa nie wydarzy się nic istotnego do momentu ostatecznej decyzji o ulokowaniu zakładu – dodał wojewoda. Budowa hali na potrzeby produkcji dla wojska wymusi stworzenie strefy ochrony, w której nie będą mogły być realizowane inne obiekty. – Działka jest tak dobierana, by nie naruszyć planów związanych z terminalem – uzupełnił Sztybel.

Czy realizacja kolejnej inwestycji w rejonie Emilianowa, przy wzbudzającym emocje przebiegu drugiego odcinka S10 w rejonie Wypalenisk, doprowadzi do protestów? Wojewoda uważa, iż fabryka amunicji w tym miejscu jest lepsza niż „klasyczny przemysł” czy centra logistyczne. – Nie będzie ona ogromna; mówimy o 2-3 hektarach. W strefie ochronnej, będącej naturalną barierą muszą pozostać wydmy, drzewa. Jest wskazane, by wokół zakładu nie naruszać środowiska – zapewnił.

Z BYDGOSZCZY DO CZECH POCIĄGIEM – ZOBACZ ATRAKCJE

@metropoliabydgoska.pl Ahoj! W czerwcu odwiedziliśmy Czechy i sprawdziliśmy, jakie atrakcje czekają na bydgoszczan – do wszystkich dojedziecie pociągiem Baltic Express z Gdyni do Pragi. Sześć godzin jazdy dzieli nas od Pardubic – miasta żużla, ze zrewitalizowanymi młynami i filharmonią. Jak widać, Czesi też mają swoją Bydgoszcz! Co jeszcze warto zobaczyć w rejonie Pardubic? Koniecznie udajcie się do resortu Dolni Morava, by podziwiać ekstremalnie piękne widoki z wiszącego mostu! Nie zapomnijcie też o pięknych zamkach! #bydgoszcz #metropoliabydgoska #bydgoszczanie #kujawskopomorskie #dlaciebie ♬ original sound – MetropoliaBydgoska.PL

W 2022 roku na Forum Bursztynowego Szlaku ówczesny prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Przemysław Sztandera przedstawił wizję Parku Przemysłowego Emilianowo, który miałby powstać na 1000 ha powierzchni po wschodniej stronie planowanego terminala i linii kolejowej nr 201. Koncepcja zakładała wykorzystanie portu w Solcu Kujawskim, w którym zakładano stworzenie m.in. stacji tankowania wodoru (zarówno dla łodzi, jak i pojazdów czy pociągów). – Park Przemysłowy Emilianowo wpłynie na rozwój nie tylko Bydgoszczy i regionu, ale i całego kraju. Teren ten znajduje się w tzw. trójkącie inwestycyjnym. Jest rewelacyjnie skomunikowany i znajduje się blisko przyłączy energetycznych i wodnokanalizacyjnych – przekonywał.

Zdaniem wojewody, ulokowanie inwestycji Dezametu w tym obszarze nie przekreśla planów na powstanie parku, choć ograniczy teren pod kolejne zadania. – To może być okno, które wyłamie pewne drzwi – stwierdził Sztybel dodając, iż konieczne byłoby jednak uwzględnienie tych zamiarów w planach ogólnych gmin i województwa. – Nowa Wieś Wielka była pierwszym samorządem, która złożyła propozycję planu. Marszałek województwa nie uzgodnił planu w tym zakresie, ja to zrobiłem. Trzeba będzie znaleźć kompromis w tym zakresie; podobnie jak pomiędzy środowiskiem a rozwojem gospodarczym – zaznaczył.

Idź do oryginalnego materiału