Po majowym Konwencie Dyrektorów WUP-ów na Śląsku

1 tydzień temu

Dyrektorzy Wojewódzkich Urzędów Pracy przyjechali do Katowic w dniach 15-17 maja, by wziąć udział w spotkaniu Konwentu. Było ono połączone z udziałem w konferencji pt. Kwalifikacje dla sprawiedliwej transformacji regionu. 20 lat Polski w UE. Związek Województw RP reprezentował dyrektor biura dr Jakub Mielczarek.

Przybyłych gości przywitał dyrektor WUP w Katowicach Grzegorz Sikorski. W agendzie w pierwszym dniu trzydniowego Konwentu znalazło się kilka prezentacji.

Była wśród nich ta prezentująca wyniki pracy Zespołu ds. Zwalczania Nadużyć finansowych (prezentacji dokonał Grzegorz Kozłowski- Kierownik zespołu ds. Kontroli w Katowicach WUP w Katowicach).

Część dotyczącą rozliczania tarczy antykryzysowej poprowadzili natomiast przedstawiciele Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku.

O roli i zadaniach WUPów w systemie rynku pracy w kontekście założeń planowanej reformy rynku pracy, o propozycji zmian ws. ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia byli zaś odpowiedzialni przedstawiciele Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie. Podczas tej prezentacji pojawił się gość specjalny — Dr hab. Ewa Flaszyńska – Dyrektor Departamentu Rynku pracy z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

O finansowaniu zadań zleconych w ramach Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych opowiadał Marcin Biernat – Wicedyrektor WUP w Katowicach, wraz z gościem specjalnym — Joanną Stankiewicz, Dyrektorem Departamentu Funduszy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Dzień zakończył się prezentacją Grzegorz Sikorskiego – Dyrektora WUP w Katowicach, Przewodniczącego Konwentu Dyrektorów WUP, na temat Funduszu Sprawiedliwej Transformacji (w kontekście lokalnych uwarunkowań realizacji wsparcia w ramach Transformacji Energetycznej Regionu).

Większą część drugiego dnia Konwentu goście spędzili, uczestnicząc w Konferencji „Kwalifikacje dla sprawiedliwej transformacji regionu. 20 lat Polski w UE.” Wydarzenie było okazją do promocji możliwości wsparcia z Funduszy Europejskich, pokazania dotychczasowych efektów wdrażania FE w kontekście 20-lecia członkostwa Polski w UE, a także upowszechnienia kultury kształcenia ustawicznego. Rozmawiano także na temat wyzwań transformacji regionu w kontekście budowy kadr dla rozwoju nowoczesnej gospodarki.

Na miejscu byli obecni samorządowcy, przedstawiciele instytucji rynku pracy, instytucji pomocy społecznej, organizacji pozarządowych, uczelni wyższych, a także kluczowi beneficjenci realizujący od lat projekty Funduszy Europejskich oraz prelegenci i eksperci reprezentujący zarówno świat nauki, jak i biznesu.

Uczestnicy konferencji mieli także możliwość skorzystania z bezpłatnych porad i informacji na temat dostępności środków unijnych na stoiskach Głównego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich oraz Punktu Kontaktowego Funduszy Europejskich WUP w Katowicach.

Późnym popołudniem, już w bardziej kameralnym gronie omówiono kwestię rewitalizacji terenów pogórniczych. Grzegorz Sikorski przedstawił m.in. możliwości zagospodarowania terenów górniczych na przykładzie Muzeum Śląskiego.

Marcin Flaczyński z kolei omówił plany odnośnie uruchamiania w br. (oraz w kolejnych latach) naborów w ramach FERS, w działaniach dot. obszaru rynku pracy(w szczególności w zakresie rozwoju potencjału instytucji i służb rynku pracy), które wdrażać będzie MRPiPS. Dokonał także przeglądu projektów własnych WUP w perspektywie 2021-2027.

Na zakończenie przedstawiciele Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie poprowadzili panel dotyczący dostosowywania zapisów w rozporządzeniu w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności pod potrzeby rynku pracy z zapisami w rozporządzeniach w sprawie zawodów szkolnictwa zawodowego/branżowego.

Przedpołudnie trzeciego dnia Konwentu poświęcono na podsumowania ustaleń, planów i propozycji działań będących owocem spotkania na Śląsku.

Idź do oryginalnego materiału