Plener Warmiński wizytówką regionu

bogatyregion.pl 4 miesięcy temu

Ponad 100 obrazów i szkiców powstało w niespełna tydzień! II Plener Warmiński zakończył się 4 sierpnia wernisażem prac, stworzonych w Lidzbarku Warmińskim przez malarzy polskich oraz zagranicznych, m.in. z Kowna i Paryża. – „Nabrał już rangi międzynarodowej, ponieważ także w poprzednich edycjach brali udział artyści z Niemiec, Francji, Litwy, Ukrainy, Norwegii. Cieszy nas, iż Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie, może organizować tak prestiżowe wydarzenia, jako jednostka Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego, na czele z marszałkiem województwa – Panem Marcinem Kuchcińskim.” – podsumowała Wioletta Jaskólska, dyrektorka CEiIKu.

Plener jest kontynuacją projektu Grunwald-Art, ale od dwóch lat funkcjonuje jako Warmiński, by skupić uwagę artystów na walorach krajobrazowych naszego regionu: – „To ważne wydarzenie, ponieważ miejsce jest wyjątkowe – dawna stolica Warmii – Lidzbark Warmiński, w którym toczyła się i polityka i kultura w dawnych czasach. To tu żyły tak wybitne postacie świata nauki i kultury, jak Mikołaj Kopernik i Ignacy Krasicki, mecenas sztuki. Myślę, iż to jest realizacja jego dziedzictwa – tutaj w Lidzbarku.”– zauważyła Maria Bąkowska, wicemarszałkini województwa.

Nie bez powodu malarze przyjechali zatem właśnie do Lidzbarka. Artyści nie mieli obowiązku malować pejzażu Lidzbarka, ale w tym roku tak się wydarzyło, iż każdy odniósł się do miejsca: pejzażu, historii, atmosfery. Przyznali zresztą, iż urokliwość tego miasta sprzyjała tworzeniu:

„Jeszcze nigdy nie byłem na plenerze, w którym byłyby tak dobre warunki bytowania i pracy. W Lidzbarku Warmińskim jestem po raz pierwszy.” – mówi Rafał Nijak, malarz z Warszawy.

„Mogliśmy skupić się tylko na sztuce. Hotel Krasicki, który tak wspaniale nas ugościł. Niczego nam nie brakowało. A warunki do malowania są tu wspaniałe. Ten zamek, mosty, architektura, rzeka… Będę opowiadać swoim znajomym, jak tu jest pięknie.” – dodaje Ewa Held, malarka i architektka z Paryża.

„Plener Warmiński jest wizytówką naszego regionu( (…). Wieść o pięknie Warmii niesie się w świat.” – podsumowała Ita Haręza.

W tym roku, w Oranżerii Kultury w Lidzbarku odbyło się spotkanie autorskie artystów z mieszkańcami, poprowadzone przez jej dyrektorkę Annę Puszcz. Okazało się, iż cztery malarki Pleneru ilustrowały książkę, wydaną przez Oranżerię „Bajki o Ludziach” Ignacego Krasickiego. Lidzbarczanie mogli też spróbować swoich sił twórczych podczas warsztatów, które zorganizowano po spotkaniu:

„Malowali, a my im podpowiadaliśmy i doradzaliśmy. Pogaduszki są fajne, ale jeszcze fajniej jest coś zrobić praktycznie, czyli spotkać teorię z praktyką, która jest jednak najważniejsza. To była duża wartość dodana tego Pleneru.” – wspomina Łukasz Zedlewski (ASP w Warszawie).

Plener Warmiński daje zatem przestrzeń do rozwoju, rozmów o sztuce, poznania jej twórców, a także wymiany doświadczeń pomiędzy samymi artystami, czego zwykle artysta nie doświadcza, bo na co dzień siedzi samotnie w pracowni.

Jak zauważa Ita Haręza: – „W innej sytuacji są akademicy – oni spotykają artystów na uczelni, współpracują, ale jeżeli ktoś nie jest zatrudniony w akademii to tego kontaktu zostaje adekwatnie pozbawiony. Tak więc ma to artystyczne spotkanie ogromny sens networkingowy, pomaga nawiązać zawodowe kontakty, mogące stać się zaczątkiem współpracy. Zwykle w plenerze mają brać udział stypendyści marszałka, ludzie młodzi, by mogli uczyć się od starszych, „zaczepić się” znaleźć swoje miejsce w trudnym świecie sztuki.”

4 sierpnia 2024 roku, w Sali Dantyszek Hotelu Krasicki odbył się wernisaż poplenerowy. Podczas, którego zaprezentowaliśmy obrazy szerszej publiczności i podsumowaliśmy pracę malarzy, a byli to: Ewa Held, Ewa Pohlke, Ita Haręza, Renata Zimnicka-Prabucka, Gintautas Vaicys, Grzegorz Wnęk, Łukasz Zedlewski, Marek Szczęsny, Rafał Nijak. Dziękujemy!

Dziękujemy również za współpracę: Hotelowi Krasicki oraz Oranżerii Kultury w Lidzbarku Warmińskim.

Organizatorem Pleneru Warmińskiego jest Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie.

Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Artykuł pochodzi z najnowszego wydania Gazety Bogaty Region. Chcesz zobaczyć resztę artykułów?

Kliknij i zobacz wersję e-wydania Gazety Bogaty Region

Idź do oryginalnego materiału