PLANY MIEJSCOWE. ZMIANY

gazetagdowianin.pl 2 miesięcy temu

Zmiany w sposobie przygotowywania dokumentacji tekstowej i graficznej miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego – przewiduje nowe rozporządzenie resortu rozwoju.

Na stronie RCL opublikowano projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie sposobu przygotowania projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Zaproponowane zmiany wynikają z konieczności dostosowania przepisów do znowelizowanej w ubiegłym roku ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, która wprowadziła m.in. nowe narzędzie planistyczne w postaci tzw. planów ogólnych.

W uzasadnieniu projektu wskazano, iż zmiany dotyczą „przede wszystkim sposobu dokumentowania prac planistycznych w związku ze zmianami w procedurze planistycznej i wprowadzeniem nowych trybów sporządzania i uchwalania planu miejscowego, tj. postępowania uproszczonego, zintegrowanego planu inwestycyjnego oraz planu miejscowego przyjmowanego zarządzeniem wojewody”.

W części tekstowej projektu planu miejscowego wprowadzono jasny podział na ustalenia obowiązkowe (określenie podstawowego przeznaczenia terenu oraz zgodną z nim nazwę i symbol wraz z numeracją terenu) oraz fakultatywne (określenie uzupełniającego lub wykluczanego przeznaczenia terenu). Nowy przepis zawiera też odwołanie do załącznika nr 1 do rozporządzenia, który określa szczegółowe zasady stosowania klas przeznaczenia terenu w ustalaniu przeznaczenia podstawowego, uzupełniającego i wykluczanego oraz nadawania nazw, symboli i numeracji terenów.

Wprowadzono też inne nazewnictwo w zakresie formułowania ustaleń części tekstowej planu miejscowego, tj. zrezygnowano ze sformułowania „cech elementów zagospodarowania przestrzennego” na rzecz bardziej czytelnego i stosowanego w innych ustaleniach planu określenia „terenów lub obiektów”.

W nowym rozporządzeniu zmodyfikowano również wymogi, jakim powinna odpowiadać część graficzna projektu planu miejscowego. Usunięto m.in. „wyrys ze studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy z oznaczeniem granic obszaru objętego projektem planu miejscowego wraz z legendą zawierającą oznaczenia występujące na tym wyrysie”. Jak wyjaśniono, wynika to z uchylenia studium gminy przez nowelizację ustawy i zastąpienia go planem ogólnym gminy.

Jednocześnie wyjaśniono, iż nie zastąpiono wyrysu ze studium wyrysem z planu ogólnego, ponieważ będzie on sporządzany wyłącznie w formie danych przestrzennych.

Dodano przy tym, iż zgodność planu miejscowego z planem ogólnym będzie badana w sposób automatyczny, dzięki narzędzia do wspomagania cyfryzacji planowania przestrzennego.

Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym z 2023 r. zobowiązała gminy do przyjęcia planów ogólnych, które będą nowym narzędziem planistycznym i zastąpią studia uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Zgodnie z przepisami plany ogólne samorządy powinny przyjąć do końca 2025 r. Do tego czasu gminy mogą jeszcze opracowywać i uchwalać plany miejscowe w oparciu o dotychczasowe przepisy, tj. na podstawie obowiązującego do tego czasu studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy.

Idź do oryginalnego materiału