Plany budowlane dla centrum miasta. Zobaczcie, co się może zmienić przy ul. Sienkiewicza i przy ul. Kwiatka [WIZUALIZACJE, FOTO]

1 tydzień temu

Pierwszy z planowanych budynków uzupełni pierzeję ulicy Sienkiewicza. Drugi, z adresem Sienkiewicza 51, który został „udekorowany” taśmą z tabliczkami „Uwaga! Zakaz przejścia za taśmę”, znajduje się niemal rzut beretem od pierwszego. Za obie inwestycje będą odpowiadały Inwestycje Miejskie i Agencja Rewitalizacji Starówki, przy czym ta druga miejska spółka będzie miała jeszcze jedno ważne zadanie.

Zacznijmy od zmian przy ul. Sienkiewicza, które łącznie obejmą dwa adresy – Sienkiewicza 47 i 51.

Dziś za tym pierwszym adresem kryje się parking, którym niegdyś zarządzała spółka Inwestycje Miejskie. Spółka planowała choćby budowę budynku (w 2020 r. mówiło się o lokalach na wynajem z programu „Mieszkania na start”), ale ostatecznie nic z tego nie wyszło, zarządzanie terenem przejęła Agencja Rewitalizacji Starówki.

ARS planuje w tym miejscu budowę wielorodzinnego budynku wraz z zagospodarowaniem terenu. A to oznacza zmianę planów, ponieważ jeszcze w 2023 r. spółka, odpowiadając na pytania płockiej redakcji „Gazety Wyborczej”, obstawała za utrzymaniem w tym miejscu parkingu. I tak to uzasadniała: „Budowa kolejnych budynków mieszkalnych na obszarze Starego Miasta powoduje większe zapotrzebowanie na miejsca parkingowe w najbliższej przyszłości w tej okolicy. Zauważamy potrzeby mieszkańców starówki, którzy w ostatnim czasie skorzystali z programu »Mieszkania na start«, jak też liczymy się ze zwiększeniem tego zapotrzebowania w miarę oddawania kolejnych budynków z mieszkaniami” – czytamy w tamtej odpowiedzi.

Za głównym budynkiem – poinformowano w materiale przygotowanym dla płockich radnych – „będzie wewnętrzne podwórze i części budynku pełniące funkcje oficyn”. W krótkim opisie inwestycji dodano: „Przewidziano układ chodników, dojazdów, zieleni i małej architektury służący przyszłym mieszkańcom. Również dla ich potrzeb powstanie niewielki plac zabaw dla dzieci oraz miejsca postojowe dla pojazdów osobowych”.

W budynku głównym i w oficynie przewidziano 25 mieszkań o powierzchni od 28 do 50 metrów kwadratowych.

W spółce zakładają, iż uda się pozyskać dokumentację projektową wraz z pozwoleniem na budowę w czwartym kwartale 2025 r. Kiedy mogłoby nastąpić rozpoczęcie budowy? Wstępnie w drugim kwartale 2026 r.

Szacowane koszty to blisko 17 mln zł. ARS zamierza ubiegać się o pozyskanie zewnętrznego dofinansowania z Banku Gospodarstwa Krajowego.

Kiedyś miała tu zostać przeniesiona galeria sztuki

Zostańmy od razu przy ul. Sienkiewicza i przenieśmy się pod adres Sienkiewicza 51 – do murowanego budynku z muralem „Żołnierze niezłomni”.

Czy jeszcze ktoś pamięta, iż miał tu być przyszły adres Płockiej Galerii Sztuki? Powstały choćby wizualizacje. Ostatecznie miastu nie udało się pozyskać unijnego dofinansowania na adaptację i rozbudowę kamienicy, stanęło na zakupie na potrzeby PGS dotychczasowej nieruchomości przy ul. Sienkiewicza 36 po drugiej stronie ulicy.

Przebudowa i rozbudowa

Budynek przy ul. Sienkiewicza 51 został wyłączony z użytkowania w 2012 r.

Składa się z trzech nadziemnych kondygnacji, w tym mamy mieszkalne poddasze, oraz jednej podziemnej (piwnicy). W środku są drewniane stropy.

Nieruchomość stanowi element zespołu urbanistyczno-architektonicznego i warstw kulturowych miasta, wpisanego do rejestru zabytków w 1959 r.

Ponadto budynek został wpisany do gminnej ewidencji zabytków. Dodajmy jeszcze, iż budynek na przeszło 150 lat, powstał w 1870 r.

Trwają prace nad przygotowaniem dokumentacji projektowo-kosztorysowej.

Realizacja robót nastąpi w latach 2026-2027. Docelowo, jak zapowiadają w spółce Inwestycje Miejskie, powstanie 20 lokali mieszkalnych.

Czytaj: „Pałać cudów” do rozbiórki. Zobaczcie jak może wyglądać przyszła zabudowa… [WIZUALIZACJA]

Remont i przebudowa kamienicy przy ul. Kwiatka 9

Ta kamienica mieszkalno-usługowa tylko od strony ul. Kwiatka wygląda względnie ładnie… Po przejściu przez bramę od razu zmieniamy zdanie.

Agencja Rewitalizacji Starówki planuje remont i przebudowę nieruchomości, zmieniając przy tym przeznaczenie parterów oficyn (ponieważ całość składa się z trzech części – głównej i dwóch oficyn) na pomieszczenia gospodarcze.

Docelowo zmieni się także usytuowanie bramy wjazdowej.

Zakres inwestycji obejmuje również docieplenie ścian od strony dziedzińca.

W wyniku przebudowy powstaną 24 mieszkania o powierzchniach od 27,57 do 60,89 metrów kwadratowych wraz z komórkami lokatorskimi.

Oprócz tego do wykorzystania będą trzy lokale usługowe o łącznej powierzchni użytkowej 114,6 metrów kwadratowych.

Trwa aktualizacja pozyskanej wcześniej dokumentacji projektowej i pozwolenia na budowę. Wstępnie spółka zakłada rozpoczęcie prac budowlanych w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Realizacja – według obecnych szacunków – może kosztować ponad 20,1 mln zł. Także i w tym przypadku ARS chce się ubiegać o zewnętrzne dofinansowanie z Banku Gospodarstwa Krajowego.

Wizualizacje – materiały dla radnych, foto – KB
Idź do oryginalnego materiału