
Jacek Lepiarz
Niemiecka prasa ostro krytykuje kontrowersyjny plan Donalda Trumpa dotyczący zakończenia wojny w Ukrainie. Padają porównania do paktu Ribbentrop-Mołotow i traktatu wersalskiego. Czy propozycja Trumpa zagrozi bezpieczeństwu Europy i wywoła nowy kryzys migracyjny?

thefad.pl / AI
Porównania do historii: pakt Ribbentrop-Mołotow i traktat wersalski
– W Europie mieliśmy już „plan pokojowy” podobny do propozycji Trumpa, który przyniósł kontynentowi wiele nieszczęść – pisze komentator w „Münchner Merkur”. Gazeta przypomina pakt Ribbentrop-Mołotow z 1939 roku, który oznaczał podział Polski i zapoczątkował tragiczne wydarzenia II wojny światowej.
Obecnie – ostrzega komentator – Trump i Putin mogą próbować rozwiązać konflikt na Ukrainie w podobny sposób: Rosja zatrzyma zagrabione ziemie, USA zyskają dostęp do surowców, a Europa stanie przed nowym kryzysem migracyjnym.
Czy Trump i Putin mają wspólną strategię w wojnie na Ukrainie?
Według komentarza w „Frankfurter Allgemeine Zeitung”, brutalność rosyjskich ataków na Kijów przeczy jakiejkolwiek woli negocjacji. – Moskwa rozpoczęła wojnę przeciwko Ukrainie i zamierza ją prowadzić aż do całkowitego podporządkowania napadniętego kraju lub jego zniszczenia – pisze publicysta FAZ Reinhard Veser.
Komentator przewiduje również, iż w razie niepowodzenia rozmów, Trump obwini Ukrainę. – Trump i Putin wspólnie wierzą w prawo silniejszego. o ile słabszy się nie podda, sam jest sobie winien, gdy spotka go krzywda – dodaje.
Zagrożenie dla Europy i rola Niemiec w konflikcie
Dziennikarze niemieckich mediów podkreślają, iż Europa znalazła się w wyjątkowo niebezpiecznym położeniu. Trump – ich zdaniem – wprost „zaprosił” Putina do przetestowania odporności Zachodu poprzez nowe prowokacje i agresję.
Münchner Merkur apeluje o stworzenie „koalicji chętnych”, która wzmocniłaby Ukrainę militarnie i politycznie. Kluczową rolę powinny tu odegrać Niemcy. – W przeciwieństwie do zwlekającego Scholza, Friedrich Merz wydaje się gotowy do przejęcia tej roli – pisze dziennik.
Sigmar Gabriel: Trump reprezentuje interesy Rosji
Były szef niemieckiej dyplomacji Sigmar Gabriel również nie kryje krytyki. Na łamach prasy porównuje amerykańskie propozycje do traktatu wersalskiego po I wojnie światowej. – Europejczycy dobrze wiedzą, jak słabe i kruche są narzucone z góry „traktaty pokojowe” – ostrzega.
Według Gabriela, plan Trumpa ma na celu jedynie szybkie zrzucenie odpowiedzialności z USA i „danie drapaka”. – W ten sposób administracja Trumpa mogłaby stać się reprezentantem interesów Rosji – podsumowuje polityk SPD.
Co sądzisz o planie Trumpa na zakończenie wojny w Ukrainie? Podziel się swoją opinią w komentarzu!
opracowanie: DF, thefad.pl