Plac w centrum miasta jak za dawnych lat. Podczas prac odkryto oryginalną nawierzchnię

3 dni temu

Na placu Solnym odkryto zachowaną w dobrym stanie oryginalną nawierzchnię. W ostatnich miesiącach pełnił on funkcję zaplecza budowy podczas rewitalizacji.

Plac Solny to teren między budynkiem PZU a „nowymi spichrzami”, w których swoją siedzibę ma mBank. Plac leży na skraju dawnego wzgórza grodowego, na którym w połowie XIV wieku król Kazimierz Wielki wybudował zamek. Od wielu lat plac Solny pełni funkcję parkingu. W ostatnich miesiącach był wykorzystywany także jako zaplecze budowy podczas remontu pobliskiego Rybiego Rynku oraz ulic na Starym Mieście.

Po zakończeniu prac trzeba było odtworzyć uszkodzoną nawierzchnią na placu Solnym. W trakcie tych robót okazało się jednak, iż pod asfaltem znajduje się zachowana w dobrym stanie oryginalna nawierzchnia. – W związku z tym zaplanowano odsłonięcie jej i wykonie prac naprawczych. Betonowe krawężniki zostaną wymienione na kamienne – informuje urząd miasta.

Po zakończeniu prac na placu Solnym przez cały czas będzie znajdował się parking. Przypomnijmy, iż parking na Rybim Rynku zamieniono w reprezentacyjny plac z ławkami, latarniami i dodatkową zielenią. W jego centralnej części pojawiła się róża wiatru z kamiennej kostki, a niedługo wykonana zostanie replika portowego żurawia, która stał tam w przeszłości. W ten sposób władze miasta chcą nawiązać do historii tego miejsca.

Prace na Rybim Rynku były realizowane w ramach dotacji z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Miasto pozyskało wówczas środki na przebudowę ulic na Starym Mieście. Ostatecznie zadanie obejmujące przebudowę m.in. Grodzkiej, Przy Zamczysku czy Pod Blankami rozszerzono o przebudowę ulicy Karmelickiej (dojazd do powstającego IV kręgu Opery Nova) oraz remont ulicy Podwale.

Idź do oryginalnego materiału