Sprzedaż Velo Banku może być aferą na miarę Lotosu.
– Czekam od kilka dni na komentarz analityków w sprawie komunikatu o sprzedaży #Velo banku przez BFG, ale nie mogę się niestety doczekać. A sprawa jest bulwersująca i moim zdaniem porównywalna ze sprzedażą Lotosu za psie pieniądze. Otóż BFG, który przejął od Leszka Czarneckiego kilka lat temu Getin Noble Bank w ramach przymusowej restrukturyzacji (specjalna procedura przejmowania banku poprzez wywłaszczanie akcjonariuszy przewidziana w prawie europejskim i naszym prawie bankowym) właśnie go sprzedał (Velo to nowa nazwa starego Getinu) funduszowi z USA – napisał Maciej Stańczuk, ekonomista.
Chcesz czytać więcej wewnętrznych informacji ze świata polityki i mediów? Prosimy o obserwowanie naszego profilu na Facebooku oraz na Twitterze. Proszę o lajkowanie i podawanie dalej naszych wpisów - w ten sposób możemy zrobić dla Ciebie więcej. |
– Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie cena banku. Otóż 100% akcji Velo banku zostały sprzedane za PLN 375 mln, a Velo bank w samym 2023 r. zarobił na czysto PLN 447 mln!!! Czyli cały bank został sprzedany za 80% swojego rocznego zysku. Trudno nie mieć analogii z Lotosem. Przy kapitałach Velo na poziomie ok 1 mld oznacza to, iż bank został sprzedany za ok. 33% wartości księgowej. Banki polskie po spadkach wyceny w latach wczesniejszych, wyceniane są w tej chwili sporo powyżej wartości księgowej. Wcześniej BFG „wyczyściło” Velo z portfela CHF (ten portfel nie był przedmiotem transakcji), a cała operacja kosztowała BFG i banki, czyli przez klientów tychże czyli nas podatników kilka miliardów – dodał Stańczuk.
Stary zarząd BFG sprzedał Velo Bank za 80% rocznego zysku???? pic.twitter.com/2vXv6va1Fw
— Roman Giertych (@GiertychRoman) April 6, 2024