PiS milczy, gdy USA planują wycofanie wojsk z Polski. Eksperci biją na alarm

1 tydzień temu
Zdjęcie: Kaczyński


W obliczu doniesień o planowanym wycofaniu choćby 10 tysięcy amerykańskich żołnierzy z Europy Wschodniej, nikt z PiS nie komentuje sprawy, która może mieć najważniejsze znaczenie dla bezpieczeństwa Polski i całego regionu. Według źródeł amerykańskich i europejskich, Pentagon rozważa ograniczenie obecności wojskowej w Polsce i Rumunii – decyzji, która mogłaby zostać odebrana przez Rosję jako oznaka słabnącego odstraszania ze strony NATO. Tymczasem Karol Nawrocki, kandydat PiS w wyborach prezydenckich, chwali Donalda Trumpa za jego decyzje.

Tymczasem USA chce wycofać jednostki wchodzące w skład 20-tysięcznego kontyngentu wysłanego do Europy przez administrację prezydenta Joe Bidena w odpowiedzi na rosyjską inwazję na Ukrainę w 2022 roku. Teraz, za prezydentury Donalda Trumpa, który zabiega o zawieszenie broni z Władimirem Putinem, część tych sił może wrócić do USA.Eksperci ostrzegają, iż wycofanie wojsk może ośmielić Kreml i zachęcić Rosję do dalszych działań destabilizacyjnych w regionie. Seth Jones z amerykańskiego ośrodka badawczego CSIS zauważa, iż Rosja może odebrać taką decyzję jako „osłabienie odstraszania” i zwiększyć swoją aktywność w Europie. Tymczasem w Polsce – cisza. Politycy PiS nie zabierają głosu w sprawie planowanych redukcji.

Administracja Trumpa wielokrotnie podkreślała, iż Europa musi wziąć większą odpowiedzialność za własne bezpieczeństwo, a Stany Zjednoczone chcą skoncentrować swoje zasoby na rywalizacji z Chinami oraz ochronie granic południowych. W tym kontekście obecność w Europie traci priorytet, a Pentagon szuka oszczędności.

Emerytowany generał Ben Hodges, były dowódca armii USA w Europie, wyraził zdziwienie, iż w ogóle rozważane są takie cięcia. Zauważył, iż chociaż Polska i inne kraje regionu wzmacniają swoje siły zbrojne, to bez obecności Amerykanów powstanie luka, którą trudno będzie gwałtownie wypełnić.

Dla Polski, która w ostatnich latach inwestowała miliardy w amerykański sprzęt wojskowy, potencjalne wycofanie wojsk to nie tylko problem militarny, ale i polityczna porażka. Milczenie PiS w obliczu tej sytuacji rodzi pytania: na czyją rzecz działa Kaczyński? Putina?

Idź do oryginalnego materiału