Piramida emerytalna powoduje upadek cywilizacji

niepoprawni.pl 15 godzin temu

Pań­stwo­wy sys­tem eme­ry­tal­ny opar­ty na tzw. so­li­dar­no­ści po­ko­leń, czy­li bie­żą­cym fi­nan­so­wa­niu świad­czeń eme­ry­tal­ny­ch z po­dat­ków i skła­dek pra­cu­ją­cy­ch, przy­czy­nia się do za­pa­ści de­mo­gra­ficz­nej, a tym sa­mym do upad­ku cy­wi­li­za­cji za­chod­niej w obec­nej for­mie. Sys­tem eme­ry­tal­ny je­st fi­nan­so­wą pi­ra­mi­dą, któ­ra dzia­ła tyl­ko wte­dy, gdy u pod­sta­wy je­st wy­star­cza­ją­co du­żo wpła­ca­ją­cy­ch, czy­li mło­dy­ch lu­dzi. Je­śli ich za­czy­na bra­ko­wać – sys­tem się wa­li.

Głów­ne ar­gu­men­ty tej te­zy:

  • Sys­tem eme­ry­tal­ny eli­mi­nu­je mo­ty­wa­cję do po­sia­da­nia dzie­ci – daw­niej dzie­ci by­ły in­we­sty­cją na sta­ro­ść; dziś pań­stwo przej­mu­je ro­lę opie­ku­na i prze­rzu­ca obo­wią­zek utrzy­ma­nia star­ców na ano­ni­mo­wy­ch po­dat­ni­ków.
  • Dzie­ci sta­ły się kosz­tem – a nie źró­dłem bez­pie­czeń­stwa. Lu­dzie wo­lą in­we­sto­wać w sie­bie, a nie w po­tom­stwo.
  • Zwięk­sza­nie świad­czeń i za­bez­pie­czeń so­cjal­ny­ch roz­le­ni­wia spo­łe­czeń­stwo i de­mo­ty­wu­je do two­rze­nia ro­dzin wie­lo­dziet­ny­ch.
  • Po­li­ty­ka imi­gra­cyj­na ja­ko łat­ka – za­mia­st re­for­mo­wać sys­tem, ścią­ga się imi­gran­tów, co ma po­głę­biać dez­in­te­gra­cję kul­tu­ro­wą i et­nicz­ną spo­łe­czeń­stw.

Ta­ką te­zę przed Ja­nu­szem Kor­win-Mik­ke i Grze­go­rzem Brau­nem sta­wia­li mą­drzej­si my­śli­cie­le:

  • Hans-Her­mann Hop­pe – au­striac­ki eko­no­mi­sta i li­ber­ta­ria­nin. Kry­ty­ku­je pań­stwo­we eme­ry­tu­ry ja­ko for­mę re­dy­stry­bu­cji i eks­pro­pria­cji. Uwa­ża, iż pań­stwo opie­kuń­cze nisz­czy ro­dzi­nę ja­ko pod­sta­wo­wą jed­nost­kę wspól­no­ty. Pro­mu­je ideę spo­łe­czeń­stwa opar­te­go na wła­sno­ści pry­wat­nej.
  • Mur­ray Ro­th­bard. Choć mniej sku­piał się bez­po­śred­nio na de­mo­gra­fii, je­go kry­ty­ka sys­te­mów re­dy­stry­bu­cyj­ny­ch i pań­stwo­wej in­ter­wen­cji je­st fun­da­men­tem dla ar­gu­men­ta­cji an­ty­eme­ry­tal­nej.
  • Ja­vier Mi­lei (pre­zy­dent Ar­gen­ty­ny). W swo­ich wy­po­wie­dzia­ch kry­ty­ku­je pań­stwo opie­kuń­cze i sys­te­my re­dy­stry­bu­cji ja­ko me­cha­ni­zmy znie­wo­le­nia jed­nost­ki i de­mo­ra­li­za­cji spo­łe­czeń­stwa. Uży­wa ar­gu­men­tów eko­no­micz­ny­ch i cy­wi­li­za­cyj­ny­ch.
  • Phi­lip­pe Van Pa­rijs – choć zwo­len­nik do­cho­du pod­sta­wo­we­go, je­go ana­li­zy po­ka­za­ły, iż sys­te­my re­dy­stry­bu­cyj­ne mo­gą de­mo­ty­wo­wać do pra­cy i za­kła­da­nia ro­dzin, zwłasz­cza w kla­sa­ch śred­ni­ch.
  • Pa­trick Bu­cha­nan – ame­ry­kań­ski kon­ser­wa­ty­sta, w książ­ce "The De­ath of the We­st" pi­sze o tym, iż za­chod­nia cy­wi­li­za­cja wy­mie­ra, bo od­wró­ci­ła się od tra­dy­cyj­ny­ch war­to­ści: ro­dzi­ny, re­li­gii, wspól­no­ty, a przy­ję­ła ide­olo­gie ega­li­tar­ne i eta­ty­stycz­ne.

Grzegorz GPS Świderski
]]>https://t.me/KanalBlogeraGPS]]>
]]>https://Twitter.com/gps6]]>

Idź do oryginalnego materiału