MSZ o ewakuacji Polaków z Izraela
Wiceszefowa Ministerstwa Spraw Zagranicznych Henryka Mościcka-Dendys poinformowała, iż Polska zakłada ewakuację około 200 osób z Izraela. - Planujemy przeprowadzenie tej akcji, jak tylko skoordynujemy wszystkie służby, bo to jest bardzo skomplikowana logistycznie operacja, która wymaga przewiezienia naszych rodaków przez przejście graniczne do Ammanu, a następnie lot do Warszawy. Zakładamy, iż będziemy gotowi w ciągu kilkudziesięciu godzin. To będzie ewakuacja turystów i osób, które utknęły w Izraelu na pobytach krótkotrwałych - powiedziała wiceszefowa MSZ. Mościcka-Dendys zastrzegła, iż jeszcze żaden inny kraj nie podjął decyzji o ewakuacji swoich obywateli z Izraela. - Polska jest pierwsza i nie chcemy wywołać efektu kuli śnieżnej - podkreśliła. Lot jest planowany na wtorek, 17 czerwca. Ewakuacja dotyczy tylko Polaków z terenu Izraela.
REKLAMA
MSZ: Ewakuacja jest środkiem nadzwyczajnym, ostatecznym
Zapytana o szczegóły przewiezienia Polaków do Ammanu, przedstawicielka MSZ wyjaśniła: - To będzie konwój do granicy z Jordanią, zakładamy, iż w jakiejś asyście, ale nie wojskowej. Z Ammanu chcemy lecieć prawdopodobnie rządowym samolotem z ewakuowanymi - powiedziała wiceszefowa MSZ. - Ewakuacja jest środkiem nadzwyczajnym, ostatecznym, który wywiera też wpływ na stosunki dyplomatyczne z każdym krajem, którego dotyczy. Izrael jest naszym sojusznikiem, mamy zaufanie do jego systemów bezpieczeństwa w Izraelu. Zachęcamy też od wielu tygodni, żeby nie podróżować do Izraela - powiedziała wiceministerka. - Nie wyślemy żadnego konwoju, który nie będzie miał gwarancji bezpieczeństwa - dodała. Rzecznik MSZ przyznał, iż "ewakuacja będzie trudniejsza, niż nam się początkowo wydawało". - Przestrzeń powietrzna nad Izraelem jest zamknięta, więc organizujemy akcję z innego państwa - powiedział Wroński.
Zobacz wideo Izrael używa antysemityzmu jako pałki, gdy ktoś krytykuje Netanjahu
Rzecznik MSZ o komercyjnych lotach
Wroński odniósł się do informacji o odpłatnej podróży z Izraela do Polski. Wyjaśnił, iż konsul honorowy w Betlejem prowadzi działalność komercyjną, która nie ma nic wspólnego z ewakuacją, organizowaną przez polskie władze. - Ewakuacja jest przeprowadzana przez rząd, bezpłatnie - podkreślił. Mościcka-Dendys wyjaśniła, iż samolot powinien dostać zgodę w ciągu 48 godzin, ale spodziewa się, iż nastąpi to szybciej. - Chcielibyśmy zakończyć akcję w tym tygodniu, w ciągu 72 godzin, czyli do czwartku - zadeklarowała wiceministerka.
O tym, jak wygląda sytuacja w Izraelu i Iranie, przeczytasz więcej w tekście "Izrael po nowej fali ataków Iranu. "W powietrzu czuć zapach materiałów wybuchowych".
Źródła:Konferencja MSZ, Gazeta.pl