Adam Bodnar i Izabela Leszczyna pożegnają się z resortami sprawiedliwości i zdrowia, a Marcin Kierwiński powróci na stanowisko szefa MSW. To główne zmiany w rządzie, jakie ogłosił dzisiaj premier Donald Tusk.
– Są takie momenty w historii każdego kraju, iż trzeba (…) stanąć twardo na ziemi, powstrzymać emocje i z wiarą we własne siły ruszyć do pracy. Temu czasami muszą towarzyszyć zmiany personalne – powiedział Tusk.
Porządek bezp i przyszłość trzy kryeria decydować o pracach rządu i potrzeba wielkiego przekonania, iż to, co robimy, ma sens (…). Moi ministrowie nie mają innego celu, niż robić to, co służy krajowi.
Czas na nowo podjąć wyzwania, przed którymi stanęlismy po 15 października i ruszyć z nową energią do realizacji marzenia o bezpiecznej polsce
– Dosyć marudzenia. Nie zdarzyło się nic takiego, co unieważniłoby któreś z wielkich marzeń, wielkich celów, które nam przyświecały, kiedy doprowadziliśmy do tej wielkiej zmiany w Polsce – powiedział.
– Wszyscy musimy zdać sobie sprawę, w jak trudnych okolicznościach będziemy musieli podjąć pracę. Tu nie ma miejsca na iluzję ani oszukiwanie się
Zaznaczył, iż rekonstrukcja nie jest „zmianą reklamową”. – Tu nie ma miejsca na iluzje. Przed nami bardzo trudne zadanie. Podziękowałem niektórym ministrom za działanie, oceniam pozytywnie ich wysiłki, które podjęli tuż po wyborach. Wszyscy bez wyjątku zasługują na moje uznanie – zapewnił.
Zapowiedział, żeulegać histerii tylko będziemy przeciwdziałać działaniom organizowanym przez państwa agresywne, jak Rosja i Białoruś, i sprzeciwiać się wpływom tych państw w Polsce – stwierdził.
– Rekonstrukcja służy też temu, żebyśmy w koalicji postawili kropkę nad i. Koniec konfliktów, mam nadzieję, iż wszyscy wyciągnęli lekcję z tych ostatnich tygodni. Chcę powiedzieć, iż nie będę, jako premier, tolerował niepotrzebnych konfliktów. (…) Marudzenie i defetyzm nie wchodzą w rachubę. jeżeli komuś nie będzie pasowało, to pożegna się ze swoją pracą – ostrzegł Tusk.
Co się zmienia?
Liczbę ministerstw zmniejszono z 26 do 21. W wyniku rekonstrukcji stanowiska stracą minister zdrowia Izabela Leszczyna, minister sprawiedliwości Adam Bodnar, minister aktywów państwowych Jakub Jaworowski, minister przemysłu Marzena Czarnecka, minister rolnictwa Czesław Siekierski, minister kultury Hanna Wróblewska oraz minister sportu Sławomir Nitras, poinformował premier Donald Tusk.
Osłabiona zostanie pozycja szefa MSWiA Tomasza Siemoniaka oraz minister klimatu i środowiska Pauliny Hennig-Kloski. Siemoniakowi pozostanie jedynie nadzór nad służbami, zwłaszcza w kontekście przeciwdziałania nielegalnej imigracji. Na stanowisko szefa MSW powróci natomiast poprzednik Siemoniaka Marcin Kierwiński, obecny minister do spraw usuwania skutków powodzi.
Stanowisko wicepremiera uzyska minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Marszałek Sejmu Szymon Hołownia przyznał wczoraj (23 lipca), iż premier Tusk przedstawił taką propozycję.
Ocenił przy tym, iż Sikorski jest „bardzo dobrym ministrem spraw zagranicznych”, a objęcie dodatkowej funkcji jest ważne „nie z powodu zaspokajania ambicji”, ale „z powodu różnego rodzaju negocjacji i pozycji, którą musi zajmować przy stole reprezentant Polski w różnych sytuacjach, które teraz będą dyskutowane na świecie”.
Dzień wcześniej rozstrzygnięto, iż w listopadzie obecnego marszałka Sejmu zastąpi lider Lewicy Włodzimierz Czarzasty (dotychczas Hołownia starał się zachować to stanowisko lub przynajmniej wywalczyć dla Polski 2050 stanowisko wicepremiera, które miałaby zająć Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, obecna ministra funduszy i polityki regionalnej).
Ponadto mają zostać utworzone dwa superresorty: energetyczny (z politykiem PSL Miłoszem Motyką na czele) i gospodarczy (który miałby częściowo wchłonąć choćby pięć ministerstw, w tym przemysłu, i którym najprawdopodobniej pokieruje dotychczasowy szef ministerstwa finansów Andrzej Domański).
Ministerstwo energii „będzie rozstrzygało kwestie, które dotychczas były w gestii częściowo ministra klimatu i środowiska, ministra przemysłu”, poinformował premier.
– Ten resort przemysłu i działu energia będą skupione w jednym ręku i ja gwarantuję także pełną współpracę nowego ministra, nowego Ministerstwa Energii pana Miłosza Motyki – przekazał.
Ma ponadto zniknąć resort mieszkalnictwa, a obszar ten ma zostać włączony do jednego z pozostałych ministerstw.
Następcą ministra Bodnara zostanie sędzia Waldemar Żurek. „Ma on markę niezłomnego sędziego i praktykę, której zdecydowanie brakowało Adamowi Bodnarowi. I jest niezależny od Romana Giertycha”, cytuje „Gazeta Wyborcza” opinię jednego z ważnych polityków w rządzie.
Hannę Wróblewską w ministerstwie kultury ma zastąpić dotychczasowa minister Marta Cienkowska, – Jej energia, jej podejście i młodego wieku doświadczenie w tych działaniach, które są potrzebne w tym obszarze. Jestem przekonany, iż to jest bardzo dobry strzał –
Nowym szefem MAP zamiast Jaworowskiego będzie obecny prezes Agencji Rozwoju Przemysłu Wojciech Balczun.
Zamiast Siekierskiego ministrem rolnictwa ma zostać dotychczasowy wiceszef tego resortu Stefan Krajewski również z PSL, a szefowa Szpitali Pomorskich Jolanta Sobierańska-Grenda ma zastąpić Izabelę Leszczynę na stanowisku szefowej resortu zdrowia.
– Pani minister Leszczyna wykonała naprawdę wielką robotę. Bardzo dużo czasu PiS zmarnował, zmarnował dużo zdrowia i życia Polaków, także przez to, iż te pieniądze mogły pracować dużo wcześniej, gdyby nie zablokowane przez PiS środki europejskie z KPO, i to bardzo trudne zadanie wykonano na piątkę – powiedział Tusk.
– Nowa minister zdrowia zrobiła twardą ręką porządki w służbie zdrowia na Pomorzu. Ten resort przejdzie wyłącznie w ręce ludzi od zarządzania – ogłosił.
Miejsce Nitrasa ma zająć były przewodniczącego Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki Jakub Rutnicki z PO. Ponadto minister środowiska Paulina Hennig-Kloska będzie miała ograniczone kompetencje, a część ministrów ma zająć inne stanowiska w ramach rządu.
Uroczystość zaprzysiężenia nowych ministrów ma się odbyć jutro (24 lipca), a na piątek zaplanowano pierwsze posiedzenie rządu.
Pełny skład rządu po rekonstrukcji:
-
Wiceprezes Rady Ministrów, minister obrony narodowej – Władysław Kosiniak-Kamysz
-
Wiceprezes Rady Ministrów, minister cyfryzacji – Krzysztof Gawkowski
- Wiceprezes Rady Ministrów, minister spraw zagranicznych – Radosław Sikorski
- Minister finansów i gospodarki – Andrzej Domański
- Minister spraw wewnętrznych i administracji – Marcin Kierwiński (dotychczas tę funkcję pełnił Tomasz Siemoniak)
- Minister sprawiedliwości – Waldemar Żurek (dotychczas tę funkcję pełnił Adam Bodnar)
- Minister aktywów państwowych – Wojciech Balczun (dotychczas tę funkcję pełnił Jakub Jaworowski)
- Minister sportu – Jakub Rutnicki (dotychczas tę funkcję pełnił Sławomir Nitras)
- Minister nauki i szkolnictwa wyższego – Marcin Kulasek
- Minister energii – Miłosz Motyka
- Minister rolnictwa i rozwoju wsi – Stefan Krajewski (dotychczas tę funkcję pełnił Czesław Siekierski)
- Minister edukacji – Barbara Nowacka
- Minister zdrowia – Jolanta Sobierańska-Grenda (dotychczas tę funkcję pełniła Izabela Leszczyna)
- Minister rodziny, pracy i polityki społecznej – Agnieszka Dziemianowicz-Bąk
- Minister infrastruktury – Dariusz Klimczak
- Minister klimatu i środowiska – Paulina Hennig-Kloska
- Minister funduszy i polityki regionalnej – Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz
- Minister kultury i dziedzictwa narodowego – Marta Cienkowska (dotychczas tę funkcję pełniła Hanna Wróblewska)
- Minister, członek Rady Ministrów, koordynator służb specjalnych – Tomasz Siemoniak
- Minister, członek Rady Ministrów: Maciej Berek
Artykuł <span style="
display: inline-block;
background-color: red;
color: white;
font-size: 0.75em;
padding: 0.15em 0.5em;
border-radius: 9999px;
margin-right: 0.4em;
vertical-align: middle;
">PILNE</span>Znamy skład rządu po rekonstrukcji. Kto poprowadzi reformy sądownictwa? pochodzi z serwisu EURACTIV.pl.