Głos z TSUE: Rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej Dean Spielmann poinformował w czwartek 10 kwietnia, iż sąd krajowy jest zobowiązany pominąć orzeczenie Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego, bo nie spełnia ona wymagań sądu. Podtrzymuje zatem stanowisko, iż Izba jest nielegalna z punktu widzenia unijnego prawa.
REKLAMA
"Nie spełnia wymogu": Spielmann zgodził się z orzecznictwem, zgodnie z którym okoliczności związane z powołaniem sędziów tej izby stoją na przeszkodzie uznaniu jej za niezawisły i bezstronny sąd. "Sąd krajowy jest zobowiązany pominąć lub uznać za prawnie nieistniejący wyrok sądu wyższej instancji, który nie spełnia wymogu sądu ustanowionego uprzednio na mocy ustawy" - napisał w oświadczeniu. Trybunał rozpatrywał odesłanie prejudycjalne polskiego sądu cywilnego, który uważa, iż z powodu nieprawidłowości w procedurach powołania sędziów izby Sądu Najwyższego skład orzekający tej izby nie spełnia wymogu dotyczącego niezawisłego i bezstronnego sądu.
Zobacz wideo Najbogatsze amerykańskie uniwersytety klękają przed Trumpem
Tło sprawy: W październiku 2021 roku Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego uchyliła wyrok z roku 2006, w którym zakazano określonych czynów nieuczciwej konkurencji na rynku czasopism z krzyżówkami. Sprawa została przekazana do sądu cywilnego celem ponownego rozpoznania. "Sąd ten zastanawia się jednak, czy przysługuje mu uprawnienie do kontroli schematy ukształtowania składu sądu wyższej instancji" - napisał w opinii rzecznika TSUE. Wskazuje on jednocześnie, iż każdy sąd jest zobowiązany czuwać nad przestrzeganiem gwarancji dostępu do niezawisłego i bezstronnego sądu. W swojej opinii Spielmann podkreśla, iż badaniu schematy ukształtowania składu innego sądu nie stoi na przeszkodzie hierarchiczny stosunek między danymi sądami. Opinia rzecznika generalnego nie wiąże Trybunału Sprawiedliwości. Zadanie rzeczników generalnych polega na przedkładaniu Trybunałowi propozycji rozstrzygnięć prawnych w sprawach, które rozpatrują. Sędziowie Trybunału rozpoczynają obrady w tej sprawie. Wyrok zostanie wydany w terminie późniejszym.
Kontrowersje wokół izby: Status Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego jest kwestionowany ze względu na zasiadających w niej tzw. neosędziów, czyli osoby wyłonione w procedurach przed Krajową Radą Sądownictwa po 2017 roku. Rządząca w tej chwili koalicja powołuje się w tej sprawie na orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, według których to nie jest prawidłowo ustanowiony sąd.
Więcej informacji wkrótce.