Już w ten weekend (25-27 kwietnia) otwarta zostanie Pijalnia Wody MWIK przy ulicy Gdańskiej 242. Do dyspozycji mieszkańców będą cztery różne rodzaje wody.
W piątek, 25 kwietnia od godziny 10:00 mieszkańcy Bydgoszczy i turyści będą mogli korzystać z pijalni wody niedaleko Myślęcinka. Na razie tylko do niedzieli, ponieważ adekwatny sezon rozpocznie się w czwartek, 1 maja. Od tego dnia przez najbliższych kilka miesięcy będzie można delektować się darmową wodą wydobywaną w Bydgoszczy. Przy parterowym budynku można też skorzystać z tarasu wypoczynkowego z ławkami i parkingiem dla rowerów.
– W pijalni oferujemy wody o idealnej mineralizacji, bogate w wapń, magnez i potas, czyli tak zwane „pierwiastki życia”, które są potrzebne do adekwatnego funkcjonowania naszego organizmu – wyjaśnia Stanisław Drzewiecki, prezes MWiK. – Tylko w roku ubiegłym wydaliśmy aż 20 000 ekokubeczków z naszą zdrową wodą serwowaną z czterech różnych nalewaków. Widać, iż nasza pijalnia cieszy się dużym zainteresowaniem wśród bydgoszczan a także turystów odwiedzających nasze miasto.
Cztery rodzaje wody w pijalni
Do dyspozycji mieszkańców będą cztery kraniki z wodą. Każda zawiera inne minerały ważne dla naszego organizmu. W pierwszym kraniku dostępna będzie woda z głębokości 200 m – bogata w wodorowęglany i wapń, wzbogacona litem i strontem. Kolejny kranik to woda z głębokości ok. 175 m – podobna do wody z pierwszego kranika, ale z dodatkiem żelaza. Trzecia opcja to woda średnio zmineralizowana wydobywana z głębokości od 60 do 300 metrów. Jest ona przefiltrowana. Co interesujące ta sama woda trafia do kranów mieszkańców Osiedla Leśnego, Bielaw, Fordonu, Bartodziejów i Śródmieścia. Z kolei czwarty kran zawiera wodę wydobywaną z tych samych studni co woda z trzeciego kranu, jednak ta wzbogacona jest o chlorek potasu.
Pijalnia wody w Lesie Gdańskim – godziny otwarcia
Pijalnia wody otwarta będzie w dniach 25-27 kwietnia od godziny 10:00 do godziny 18:00. Od czwartku, 1 maja Pijalnia będzie czynna codziennie, również od 10:00 do 18:00.
Pijalnia jest bezpłatna. Wodę nalewają pracownicy do ekologicznych kubków lub przyniesionych bidonów i butelek. Pracownicy przypominają, iż nie napełniają baniaków z wodą. Maksymalna pojemność butelki to 1,5 litrów.