Pierwszy na świecie "żyjący" budynek zasilany glonami produkuje zieloną energię. 5 korzyści niemieckiego bloku

1 rok temu
Zdjęcie: Budynek zasilany glonami produkuje zieloną energię


Czego ci Niemcy nie wymyślą… w Hamburgu powstał pierwszy (i być może jedyny taki) na świecie budynek z systemem fasad stworzonych do uprawy glonów. Algi produkują biomasę i ciepło przez cały rok, zaciemniają budynek i nie wymagają złożonej konserwacji. Budynek zasilany glonami produkuje zieloną energię – zobacz zalety i wady innowacyjnego projektu SolarLeaf.

Budynek zasilany glonami produkuje zieloną energię

Pierwszą na świecie fasadę tego typu zaprezentowano na Międzynarodowej Wystawie Budowlanej (IBA) w Hamburgu już w 2013 roku. Fasada SolarLeaf od tamtej pory nieustannie produkuje odnawialną energię.

Zwykły budynek, prawda? Ale jeżeli przyjrzymy się bliżej…, źródło: NordNordWest
… zobaczymy nietypową hodowlę glonów zasilającą budynek, źródło: Mashable

Łącznie na południowo-zachodniej i południowo-wschodniej ścianie czterokondygnacyjnego budynku mieszkalnego zainstalowano 129 fotobioreaktorów o wymiarach 2,5 m x 0,7 m. Za projekt odpowiedzialne są firmy Strategic Science Consult, Colt International i Arup.

Zobacz film, który pokazuje ten wyjątkowy budynek z bliska:

Jak glony wytwarzają energię odnawialną?

Sprężone powietrze wprowadzane jest na dno każdego fotobioreaktora. Gaz pojawia się w postaci dużych pęcherzyków powietrza i generuje przepływ wody, tak aby stymulować algi do wchłaniania CO2 i światła. Woda, powietrze i małe plastikowe płuczki jednocześnie myją wewnętrzne powierzchnie paneli.

Budynek zasilany glonami produkuje zieloną energię , źródło: Arup.com

Biomasa i ciepło generowane przez fasadę transportowane są w zamkniętym systemie do centrum zarządzania energią budynku. Nadmiar ciepła z fotobioreaktorów (PBR) może być wykorzystany do podgrzewania wody, ogrzewania budynku lub zmagazynowany do późniejszego wykorzystania. SolarLeaf zapewnia około jednej trzeciej całkowitego zapotrzebowania na ciepło 15 mieszkań w bloku SolarLeaf.

5 korzyści

1. Zaletą biomasy jest to, iż można ją magazynować praktycznie bez strat energii. Co więcej, hodowla mikroalg w płaskich panelach PBR nie wymaga dodatkowej przestrzeni i nie jest uzależniona wyłącznie od warunków pogodowych.

2. Dwutlenek węgla, którym żywią się glony, może być dostarczany z dowolnego pobliskiego procesu spalania (takich jak źródła ogrzewania w pobliskich budynkach). Zamknięty system zapobiega emisjom węgla do atmosfery i nie przyczynia się do zmian klimatu.

3. Ponieważ mikroalgi w procesie fotosyntezy potrzebują światła dziennego, fotobioreaktory służą doskonale do zacieniania wnętrz budynków. Gęstość komórek w fotobioreaktorach zależy od ilości światła. Gdy jest więcej światła dziennego, rośnie więcej glonów, które zapewniają więcej cienia dla budynku.

4. Fotobioreaktory wymagają jedynie minimalnej konserwacji.

5. System może być eksploatowany przez cały rok. Sprawność konwersji światła na biomasę wynosi w tej chwili 10%, a światła na ciepło – 38%. Dla porównania systemy fotowoltaiczne mają sprawność 20-22%%, a solarne 60-65%.

Budynek zasilany glonami produkuje zieloną energię i ma wiele innych zalet. Dlaczego zatem to rozwiązanie nie jest popularniejsze?

Czemu nie widzimy więcej takich projektów?

Bio-responsywna fasada tworzy synergii poprzez połączenie różnych systemów usług budowlanych, dystrybucji energii i ciepła, różnorodnych systemów wodnych i procesów spalania. A budynek w środku? Dzięki skomponowaniu kolorów z fasadą, też prezentuje się całkiem nieźle.

Wnętrze jednego z pokoi w budynku z fasadą SolarLeaf w Hamburgu, źródło: IBA hamburg Martin Kunze

Kluczem do pomyślnego wdrożenia fotobioreaktorów na szerszą skalę będzie kooperacja pomiędzy interesariuszami a projektantami. Jest to technologia, która w dużej mierze korzysta ze współpracy interdyscyplinarnej. Wymaga połączenia umiejętności w zakresie projektowania środowiskowego, znajomości fasad, materiałów, symulacji, usług, inżynierii budowlanej i systemów sterowania. Może właśnie dlatego podobne rozwiązania nie przyjęły się jeszcze na większą skalę – są bardziej skomplikowane niż standardowe technologie fotowoltaiczne.

Chcesz dowiedzieć się więcej o energii odnawialnej z glonów? Zobacz artykuł:

Energia odnawialna z glonów! Algi przyszłością zielonej energii?

Autorzy projektu wydali choćby książkę o tym budynku, którą można zamówić tutaj. Firma Arup oferuje także wycieczki do tego budynku. Chciałabyś/Chciałbyś go odwiedzić?

źródło: arup.com, NordNordWest (Creative Commons 3.0), Mashable, IBA hamburg Martin Kunze, Colt International, SSC GmbH

Idź do oryginalnego materiału